Ocena brak

Pomiary obwodów masy mięśniowej

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Pomiary obwodów służą do oceny przyrostów lub ubytków masy mięśniowej. Częstotliwość pomiarów obwodowych jest znacznie większa niż pomiarów długości. Szybkość zmian zachodzących w tkance mięśniowej pod wpływem masażu izometrycznego lub ćwiczeń ruchowych skłania nas do wykonywania pomiarów co 7-10 dni. Przy zmianach obrzękowo-wysiękowych stawów powinno się je powtarzać jeszcze częściej, co trzy, pięć dni. Ponadto dokładność pomiarów należy zawęzić do 0,5 cm, gdyż przyrost masy mięśniowej w obwodzie o 1 c wymaga od terapeuty wielkiego wkładu pracy.

Należy pamiętać o tym, że obwody kończyn się zmieniają. Obwód kończyi w pozycji, w której mięsień jest w stanie skurczu, jest większy od obwodu mi rzonego podczas rozluźnienia mięśni. Kończyna, w której występuje tendenc do powstawania obrzęków, będzie u pacjenta w pozycji stojącej miała więks obwody niż u leżącego. Obwody stawów zwiększają się, gdy wypełniają je w sięki, lub gdy grubieje ich błona maziowa. Ze zwiększeniem obwodu stawu idczęsto w parze zmniejszenie obwodów przylegających części kończyny z pow du zaniku mięśniowego, przy czym mięśnie jednostawowe zanikają szybci i znaczniej niż mięśnie dwustawowe.

Przy wykonywaniu pomiarów obwodów należy podać pozycje badanego or ułożenie kończyny górnej (czy zwisa z wyprostowanym łokciem, czy łokieć je zgięty pod kątem prostym, lub też ramię jest uniesione do poziomu, a łokieć zgi ty pod kątem prostym). Poza tym pomiaru dokonuje się na kilku poziomach ko czyny, określając dokładnie miejsce pomiaru, tj. podając odległość od wyrost! łokciowego tak dla ramienia, jak i przedramienia.

 

Podobne prace

Do góry