Ocena brak

Pomiar obwodów kończyn

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Obwody kończyn zmieniają się. Obwód kończyny w pozycji, w której mięśnie są w stanie skurczu, jest większy od obwodu mierzonego podczas rozluźnienia mięśni. Kończyna, na której są żylaki, w pozycji stojącej będzie miała większe obwody niż w pozycji leżącej. W podobny sposób wpływają na pomiary obrzęki hydrostatyczne.

Obwody stawów zwiększają się, gdy wypełniają je wysięki lub gdy grubieje ich błona maziowa. Ze zwiększeniem obwodu stawu często łączy się zmniejszenie obwodów przylegających części kończyny z powodu zaniku mięśniowego, przy czym mięśnie jednostawowe zanikają szybciej i znaczniej niż mięśnie dwustawowe.

Jeśli badający chce uzyskać pogląd na stan wychudzenia bądź zgrubienia kończyny, musi dokonać pomiarów na kilku jej poziomach. Poziomy te ustalamy mierząc odległość od określonego punktu anatomicznego, np. w obrębie uda od kolca biodrowego przedniego górnego czy szczeliny stawu kolanowego. Nie należy mierzyć od górnego bieguna rzepki.

W protokolarnym zapisywaniu obwodów należy podać obok wymierzonej liczby centymetrów miejsce, w którym mierzono, i ewentualnie pozycję, w jakiej pomiar był dokonywany. Na kończynie górnej należy więc zaznaczyć, czy kończyna zwisała z wyprostowanym łokciem, czy też łokieć był zgięty pod kątem prostym, a ramię zwisało, czy też ramię było uniesione do poziomu, a łokieć zgięty pod kątem prostym.

 

Podobne prace

Do góry