Ocena 5.0 2 głosy

POLAN (2012) - Henryk Jan Dominiak artysta rzeźbiarz, Dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach - Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy Poznań - (dzieła wybrane)

Autor /DOMINIAK Dodano /12.08.2012

POLAN (2012) - Henryk Jan Dominiak artysta rzeźbiarz,&nbsp;Dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach <br>POLAN - rzeźba - wykonana na wystawę

"Historia, mity i legendy Miasta Poznania i Regionu Wielkopolski"

Kurator Wystawy Saga Dana Tomaszewska.

POLAN - rzeźba powstała dla upamiętnienia Polan, plemienia słowiańskiego zamieszkującego Pojezierze Wielkopolskie, które miało doprowadzić do powstania pierwszego państwa na ziemiach dzisiejszej Polski. Nazwa ta wywodzi się od rolniczego charakteru ich gospodarki (pole).
Polan to silna postać wykonana z rur, kształtek i pręt&oacute;w miedzianych. Miedź to kolor czerwony - symbol miłości, walki, przelanej krwi, aktywności życiowej i zawodowej. Rury tworzą pochyloną sylwetkę, pchającą dzierżone w ręku drewniane radło z tępym kamiennym lemieszem. Mięśnie rąk, nó;g i karku Polana tworzą widoczne druty i pręty, które wchodzą w ziemię, gdyż Polan nie ma st&oacute;p - ma to symbolizować właśnie powstanie z prochó;w, przelanie krwi i zamianę ponownie w prochy. Wchodzące pręty nóg Polana w ziemię to również symbol wzrostu plonów ziemi jake potrzebnych do życia. Ten pierwszy Polak w ręku trzyma prymitywne narzędzie jakim jest wspomniane radło. To rolnicze narzędzie jest symbolem pierwszych prac wykonywanych w zamierzchłych czasach, a wykonywanych nadal w dobie cywilizacji. Jednak Polan to radło pcha sam, nie pomagają mu przy tym i nie ciągną tego narzędzia zwierzęta: wół, krowa, koń czy obecnie traktor - bo to jest symbol jego codziennego życia, które po prostu pcha do przodu. Mimo, że Polan posługuje się narzędziem już epokowym, to jednak jego głowa wykonana z poplątanych drutów miedzianych jest wypełniona częściami komputerowymi: procesor, karta grafiki, pamięci i głośniki. To symbol rozwoju cywilizacyjnego, symbol osiągnięcia nowoczesnych technik, nauki i przekazu. To symbol już nowoczesnej Wielkopolski - Polski.r>Polan praktycznie nie ma ubrania, jego tors przykrywa ażurowa narzuta z worka jutowego - symbolizuje to otwarcie na świat, czystoś umysłu i klarownoć postaw społecznych, odkrycie i gotowość na współpracę.
Rzeźba POLAN ma wymiary 150 x 85 x 156 cm. Powstała 10.08.2012 - Tychy.
Wsparcie materiałowe przy powstaniu rzeźby udzieliła Małgorzata Stokosa reprezentująca Biuro Rachunkowe STOKŁOSA i Marek Biaoń reprezentujący Nadleśnictwo Kobiór.

Do góry