Ocena brak

Poinsecja (gwiazda betlejemska)

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Rodzaj Euphorbia jest bardzo obszerny, liczy bowiem prawie tysiąc gatunków, przy czym należą do niego rośliny różnych typów: roczne, zielne wieloletnie (byliny), krzewy, drzewa, a nawet sukulenty. Wszystkie wilczomlecze zawierają sok mleczny (lateka), wypływający z łodygi przy jej uszkodzeniu; sok ten uważa się za trujący. E.pulcherrima (pulcherrima - najpiękniejsza) pochodzi z Meksyku, gdzie został odkryty w 1824 r. W swym naturalnym środowisku jest on krzewem dorastającym do wysokości 5 m.Do końca lat pięćdziesiątych naszego stulecia poinsecje były niejako "kwiatami specjalistów", a ich żywot w domu był bardzo ograniczony; szybko traciły liście w suchej atmosferze. Jednakże Paul Ekke (Kalifornia, USA) wychodował linię roślin, które są w stanie znosić warunki naszych mieszkań. Obecnie odmiany te zostały jeszcze ulepszone, przy czym uzyskano formy o przykwiatkach różnej barwy.

Ta niewymagająca roślina jest nazywana gwiazdą betlejemską lub wilczomleczem pięknym. Ma barwne, duże, jajowatolancetowate podsadki, zwane przykwiatkami. Jest bardzo popularna w okresie Bożego Narodzenia, kiedy żywe kolory przykwiatków wnoszą do domu szczególny nastrój. Właściwe kwiaty są małe i żółte. Pojawiają się w tym samym czasie, co ozdobne przykwiatki. Wiele nowych odmian ma bardziej zwarty pokrój. Podaje się im środki opóźniajające wzrost, by uzyskać niewielkie, eleganckie rośliny. Aby liście przykwiatowe ukazały się w zimie, poinsecje hoduje się w specjalnych warunkach, które trudno jest odtworzyć w domu. Zcewyczaj więc rośliny wyrzuca się w maju, gdy przykwiatki opadną.

Poinsecja potrzebuje stałej temperatury, przynajmniej l6°C. Pamiętajmy, że nie lubi przeciągów.

Roślinę ustawić w miejscu dobrze oświetlonym. W zimie wystarczy słabe, lecz bezpośrednie światło. Jeżeli chcemy zatrzymać ją na lato, musimy chronić przed mocnym światłem słonecznym.

Rośliny kupowane w okresie świątecznym będą już dobrze ukorzenione. Należy je mocno podlewać, pozwalając jednak, by powierzchnia ziemi wyschła przed kolejnym podlaniem. Pamiętajmy, że przy wysokich temperaturach zwykle wzrasta zapotrzebowanie na wodę.

Regularnie zraszać poinsecję. Doniczkę ustawić na warstwie kulek zatrzymujących wodę. Można także wstawić doniczkę do ozdobnego pojemnika i wypełnić wilgotnym torfem przestrzeń między naczyniami.

Poinsecję nawozić tylko wiosną i latem. Większość roślin na pewno nie będzie w tym czasie stała w domu, gdyż lepiej przenieść je na balkon lub do ogrodu.

Poinsecję należy przycinać o 6 cm w maju, po czym przesadzić do przepuszczalnej ziemi doniczkowej.

Aby zachować poinsecję z roku na rok, należy zapewnić jej w październiku i listopadzie 14 godzin całkowitej ciemności każdej nocy oraz naturalną długość dnia. Jakiekolwiek zakłócenie tych 14 godan zniweczy cały proces i wszystko trzeba będzie zaczynać od początku.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną, zwijają się i następnie opadają.Zbyt goraco i sucho i za ciemno. Podlewaj i zraszaj systematycznie. Zasilaj roślinę regularnie i umieść w widnym miejscu.

2) Liście kurczą się i podsychają.Wyziewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczenia o czystym powietrzu.

3) Cała roślina wiotczeje, liście zwijają się.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

4) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretum lub insektycydem systemicznym.

5) Na liściach srebrzyste, marmurkowe plamy.Choroba wirusowa. Brak środków, zniszcz roślinę.

6) Opadanie liści.Jest efektem zbyt chłodnego otoczenia. Może nastąpić to niemal z dnia na dzień. Jeśli wcześniej nie zwiędną brzegi liści, powodem jest najprawdopodobniej nadmierny chłód

Podobne prace

Do góry