Ocena brak

Pogrzeb (1)

Autor /Czcirad Dodano /01.12.2012

Zbiór ceremonii związanych z pożegnaniem zmarłego chrześcijanina od chwili śmierci aż po pogrzebanie lub kremację ciała (zob. CIC 1176-1185). Znamiennymi cechami dla różnych ceremonii - w domu zmarłego, w kościele, nad grobem lub w krematorium - są szacunek dla ciała ludzkiego, modlitwy za zmarłego oraz nadzieja na zmartwychwstanie.

Zgodnie z instrukcją Soboru Watykańskiego II (SC 81), Msza św. żałobna zdecydowanie wyraża radosną wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa. Szaty liturgiczne kapłana nie są już koloru czarnego, lecz fioletowe lub białe.

Zazwyczaj zapala się paschał i stawia z przo-du trumny. W chrześcijaństwie bizantyńskim obrzędy pogrzebowe znacznie się między sobą różnią zależnie od tego, czy jest to pogrzeb dziecka, które jeszcze nie ukończyło siódmego roku życia, czy osoby dorosłej świeckiej, czy też kapłana; obrzędy pogrzebowe dla zmarłych biskupów są te same, co dla kapłanów, a dla diakonów - te same, co dla ludzi świeckich.

Następnie często odprawia się specjalne nabo-żeństwo za zmarłego, zwane panichidą, na trzeci, dziewiąty i trzydziesty dzień po jego śmierci.

Zob. cmentarz, czuwanie, kremacja, Sobór Watykański II, śmierć, świece, zmartwychwstanie umarłych.

Podobne prace

Do góry