Ocena brak

Podział na grupy produktów spożywczych i ich charakterystyka cz.2

Autor /pirat001 Dodano /08.02.2011

ZIEMNIAKI:Skład chemiczny ziemniaków:sktobia(15-18%),substancje białkowe(1,2%),skł.mieneralne(1%), tłuszcz (0,1%),woda(60-70%),witaminy(C,B1,B2).Najbogatsza w białko,skł.mineralne i wit jest warstwa podskórna. Największa zawartość witaminyCwZiemniakach jest jesienią. Wartość odżywczą ziemniaków obniża niewłaściwe obieranie lub zbyt dlugie przetrzymywanie ich w wodzie. Ziemniaki mają w „oczkach”substancję trującą-solaninę. Działają alkalizująco.Bataty-słodkie ziemniki.

WARZYWA STRĄCZKOWE:białko i niepełnowartościowe węglo wodany:błonnik, skrobia.

Soja-najlepsze białko zbliżone do bialka pełnowartościowego.Najwięcej tłuszczu ma soja.Inne mają mało.

Tłuszcze w soi:NIKT,lecytyna-naturalny emulgator cholesterolu,poprawia pamięć i przewodnicwo impulsów.Witaminy:z grB(B1,PP).Skł.Mineralne:fosfor, wapń,magnez,żelazo.

SŁODYCZE:czekolada(gorzka):magnez,żelazo.Miód:glukoza,fruktoza,wt z gr.B.Chałwa:NNKT.

WARZYWA I OWOCE ZAWIERAJĄCE DUŻE ILOŚCI WIT.C:kapusta biała, czerwona, włoska,brukselka, pomidory,kalafiory,kalarepa,papryka,porzeczki czarne,białe, truskawki, poziomki, maliny,cytryny,pomarańcze,jagody czarne,agrest.

Zawartość wit.Cw warzywach zapustnych waha się w granicach od30do95mg na 100g. produktu. Papryke,koperek i szczypiorek dobrze jest je dodawać do potraw&łączenie z nabiałem, np.w pastach serowych.

Z OWOCÓW JAGODOWYCH NAJWIĘCEJ WIT.C mają: porzeczki czarne(150-200mg/100g). Truskawki& poziomki –do 60mg/100g.Wyst.też dużo żelaza& miedzi.Inne produkty-źródła wit.C:owoce cytrusowe(cytryny,pomarańcze, grejpfruty)

β KAROTEN: przykład prowitaminy. Prowitamina wita.Pomarańczowy barwnik występujący w warzywach warzywach owocach. Źródła:produkty poch.roślinnego-warzywa o kolorze zielonym, pomarań- czowym.β-karoten wyst.łącznie z chlorofilem,np. dynia, marchew,pomidor,papryka, brokuly, ałata,szczypior, szpinak. Owoce:morele,brzoskwinie,nektaryny,mango,papaja.

Źródła retinolu:tran,wątroba,sery tłuste, mleko tłuste, śmietana.

Podobne prace

Do góry