Ocena brak

Podział na grupy produktów spożywczych i ich charakterystyka

Autor /pirat001 Dodano /08.02.2011

PRODUKTY ZBOŻOWE:źródło węglowodanów(zwłaszcza skrobia&błonnik),dostarczają energii;mała zawartość tłuszczu; białko niepełnowartościowe roślinne;składniki mineralne:żelazo niehemowe,magnez,cynk,wit.z gr.B.

MLEKO:pokarm dla młodych ssaków,zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze poza wit.Ci żelazem.Występuje białko pełnowartościowe;tłuszcz w postaci emulsji zwiększa jego przyswajalność.Białko-3%,tłuszcze (cholesterol)-0,5-3,2%,cukier-4,8%(laktoza), woda,skł.mineralne (wapń),witaminyA,D(im bardziej tłuste to więcej),z grB(B2!!)

JAJA:komórka rozrodcza,dlatego jest bogata we wszystkie skł. odżywcze z wyjątkiem wit.C.Mało jest też węglowodanów.Białko-12,5% w całym jajku.Najwięcej jest go w żółtku,albumina w białku.Tłuszcz w żółtku jaja to głównie cholesterol (1700mg/100g. Lecytyna-naturalny emulgator,który powoduje,że cholesterol w organizmie ulega korzystnym przemianom.Linolowy i linolenowy-2 nienasycone kwasy.Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (ADEK)zwłaszcza A&D,w białku jajka są wit z grB(b2) .Skł. mineralne-żelazo,chlor,fosfor,siarka.Wartość energetyczna-160kcal/100g.

MIĘSO ZWIERZĄT RZEŹNYCH:białka-pełnowartościowe z wyjątkiem kolagenu i elastyny.Węglowodany-głównie glikogen i małe ilości glukozy.Skł.mineralne-potas, sód, wapno, fosfor,magnez,żelazo.Witaminy-A&Dw małej ilości&z grB.Tluszcze-nasycone i cholesterol.

RYBY:skł.mineralne-selen, fosfor. Witaminy-D3,A.Tłuszcze-NNKT,DHA,EPA.Białko-wysokowartościowe.

MASŁO:niewielkie ilości laktozy, praktycznie brak węglowodanów,białko niewielka ilość,tłuszcze-w ciul, jest lekkostrawny,łatwoprzyswajalny,ma niską temperaturę topnienia, masło to emulsja,zawiera krótkie łańcuchy kwasów nasyconych;duże ilości cholesterolu;witaminyA&D,niewielka ilość karotenu.

INNE TŁUSZCZE:olstra,smalec,oleje, margaryny.

Smalec- wytopiony tłuszcz ze słoniny.pochodzenie zwierzęce. troche witamin.

Oleje-wytloki z nasion roślin oleistych;rzepakowy; słonecznikowy;sojowy;oliwa z oliwek;ryżowy;z pestek winogron, arachidowy,lniany,palmowy,kokosowy,extravergin(nie do smażenia-dużoNNKT)-extra z 1tłoczenia//oliwa-witE.Cholesterolu nie ma w żadnym produkcie roślinnym.Dużo wit E&NIKT.Olej rzepakowy ma kwas erukowy-niezdrowy.Oleje tłoczone na zimno-największa zawartość witEiNNKT,nie powinno się na nim smażyć.

Margaryny-ytwardzone oleje roślinne.Uzyskuje się je w procesie uwodnienia,jest to proces chemiczny.nie powinno się spożywać margaryn.W procesie utwardzania powstają izomery trans-złe.

Podobne prace

Do góry