Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Pertynaks (Publius Helvius Pertinax)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 1 sierpnia 126 r.

zm. 28 marca 193 r.

- panował od 1 stycznia jako Imperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus

Urodził się w małej miejscowości Ligurii. Najpierw był nauczycielem, zawód ten nie przynosił mu jednak ani pieniędzy ani sławy, wstąpił do wojska i został centurionem, a później dowódcą kohorty jednego z legionów w Syrii, wsławił się walką z Partami, został przeniesiony do Brytanii, a później nad Dunaj gdzie został dowódcą szwadronu jazdy. Później stanął na czele floty wojennej Morza Północnego. Podczas panowania Marka Aureliusza dowodził jazdą podczas kompanii nad Dunajem, wsławił się tak, że został senatorem.

W 175 r. został dowódcą legionu, następnie namiestnikiem Mezji, Dacji, a później Syrii powrócił do stolicy już za Kommodusa, w 185 r. objął namiestnictwo Brytanii, następnie Afryki, a w 193 r. otrzymał godność prefekta miasta i konsula. To właśnie do niego udali się spiskowcy po dokonaniu zamachu. W nocy obwołano go Cesarzem Imperium, nie chciał przyjąć godności, ale dopiero po namowach senatorów zgodził się.

Nowy władca najpierw rehabilitował osoby skazane za Kommodusa, wygnano donosicieli, aby zyskać pieniądze dla skarbu Imperium cesarz przeprowadził licytację majątku Kommodusa. Jednak cesarz nie zyskał zaufania pretorianów. Wykryto spisek antycesarski, jednak Pertynaks nie zgodził się na zamordowanie winowajcy. W koszarach wybuchł bunt, pretorianie ruszyli na pałac, Cesarz bez straży przybocznej wyszedł im naprzeciw jednak pretorianie zabili go niemalże bezbronnego. Zginął 28 marca 193 r. Miał 67 lat.

Podobne prace

Do góry