Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Lucjusz Werus (Lucius Ceionius Commodus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 15 grudnia 130 r.

zm. początek lutego 169 r.

- panował jako Imperator Caesar Lucius Aurelius Verus Augustus

- został zaliczony w poczet bogów

Dziedzictwo władzy po Antoniusie Piusie przejęło jego dwóch przybranych synów. Marek Anniusz i Lucjusz Kommodus. Panowali oni razem i rządzili w pełne na pozór zgodzie. Rzym po raz pierwszy w swej historii miał dwóch cesarzy wzajem się uznających i wspierających. Lucjusz Werus pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej. Wychowywał się i pobierał nauki wspólnie z Markiem Anniuszem. Nie był popularnym władcą głównie dlatego, że obywatele widzieli w nim nowe wcielenie Nerona. Powodem była data urodzin i horoskop władcy. Został wspłcesarzem na prośbę Anniusza.

W 161 r. wyjechał do Syrii gdzie ponownie wznowiono konflikt z Monarchią Partyjską. Lucjusz Werus jednak nie brał czynnego udziału w walkach, zajmował się w tym czasie swoimi prywatnymi sprawami to jest korzystaniem z przywileju bycia władcą. Jego dowódcy natomiast odnieśli wielki sukces. Partowie poprosili o pokój. W 166 armia Werusa powróciła do Italii, wtedy to wybuchła wielka epidemia, która miała skutki w późniejszej historii Imperium.

Cesarz prowadził w Rzymie hulaszczy tryb życia. W 167 r. Imperium zostało zaatakowane przez liczne plemiona germańskie obydwaj władcy wyruszyli na front aby kierować działaniami wojennymi. Głównie za sprawą Anniusza armii rzymskiej udało się wyprzeć najeźdźców z granic Imperium. Werus postanowił wrócić do Rzymu, ale w dordze powrotnej doznał ciężkiego ataku apopleksji i po trzech dniach choroby zmarł. Miał 39 lat panował 8.

Podobne prace

Do góry