Ocena brak

Poczet cesarzy rzymskich - Dydiusz Julian (marcus Didius Severus Iulianus)

Autor /Celestyn Dodano /24.10.2011

ur. 24 stycznia 133 r.

zm. 1 czerwca 193 r.

- panował od 28 marca 193 r. jako Marcus Didius Severus Iulianus Augustus

Urodził się w Mediolanie w rodzinie zamożnej choć nie arystokratycznej. Najpierw sprawował pewne funkcje u boku namiestników Afryki i Grecji, potem dowodził legionem XXII nad Renem i pokonał tam germański lud Chattów, następnie rządził prowincją Beligiką, odparł wtedy najazd Chauków, te sukcesy dały mu w 175 r. konsulat. Później był namiestnikiem Dalmacji i Germanii Dolnej, został wreszcie prefektem funduszów alimentarnych w Rzymie.

W dniu kiedy zamordowano Pertynaksa Dydiusz pojawił się przed siedzibą senatu i tam spotkał dwóch wyższych oficerów pretoriańskich, zabrali oni go do koszar. Tam odbyła się dosłownie licytacja między nim a Sulpicjanem - prefektem stolicy. Obydwaj kandydaci obiecywali pretorianom coraz to większe kwoty pieniężne, aby ci obrali ich Cezarem. Dydiusz dał więcej i został cesarzem. Sterroryzował senat i ten również uznał go cesarzem. Jednak zbrodnia w stolicy nie mogła przejść bez echa na prowincjach.

W ciągu miesiąca Imperium miało czterech cesarzy. W Antiochii cesarzem został obwołany Niger, w Kornuntum nad Dunajem Lucjusz Septymiusz Sewer, w Brytanii Decimus Klodiusz Albin. Wojna domowa była nieunikniona. Najszybciej zadziałał Septymiusz, rozkazał swoim legionom marsz na stolicę, Dydiusz najpierw rozkazał senatowi nazwać go wrogiem publicznym, nawet mu groził, zaczął nawet przygotowywać miasto do obrony, tymczasem Septymiusz wysłał list do pretorianów, w którym mówił, że nic nim nie grozi jeżeli wydadzą zabójców Pertynaksa, Dydiusz został pojmany i stracony. Miał 60 lat, a panował 66 dni.

Podobne prace

Do góry