Ocena brak

Plastyfikator,płyta pro mont

Autor /erydaycerge Dodano /07.09.2006

1. Plastyfikator - Umożliwia wyeliminowanie wapna w zaprawach murarskich i tynkarskich, przez co ogranicza wystąpienie wykwitów wapiennych na murach lub tynkach.

2. Płyta pro monta - Główne zalety płyt gipsowych ściennych typu Pro-Monta to: są wykonane w postaci wygodnych i estetycznych elementów w kształcie prostopadłościanu z doskonałego, naturalnego surowca. naturalnego gipsu doświadczyli już budowniczowie piramid w starożytnym Egipcie.


3. Co to są fundamenty i jak się je buduje:
Podstawowym celem istnienia fundamentów jest bezpieczne przeniesienie ciężaru budynku na grunt. Głębokość i szerokość fundamentów głównie zależy od wielkości budynku a także od rodzaju podłoża. Ta część budynku jest najbardziej narażona na oddziaływanie wilgoci, wód gruntowych a także zmiany temperatury podłoża (zamarzanie i odmarzanie). Dlatego warto zbudować fundamenty domu z solidnych i trwałych materiałów.
Na wstępie należy obliczyć nośność fundamentu. Można to zrobić podczas projektowania domu, na podstawie badań geotechnicznych. Później geodeta wytycza budynek (wytyczne powinny być zgodne z planem zagospodarowania terenu). Kolejnym etapem przy budowie fundamentów jest wytyczenie przez geodetę linii zabudowy wraz z zaznaczeniem trasy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykop pod fundament należy wykonać zgodnie z wyznaczoną linią.
Głębokość posadowienia budynku zależy od tego czy buduje się dom z piwnicą czy bez. Przyjmuje się zasadę, że fundamenty stawia się poniżej głębokości przemarzania (w Polsce głębokość ta wynosi średnio 1 m). Problem pojawia się przy budowie fundamentów dla domów podpiwniczonych. Jeżeli chce się uniknąć późniejszych problemów z przemarzaniem należy wynieść piwnice ponad poziom terenu.
W budownictwie jednorodzinnym stosuje się fundament w formie ławy z betonu, lub żelbetonu. Wylewa się je pod ścianami nośnymi, kominami i słupami. Po wykopach przygotowuje się szalunek ław fundamentowych, następnie układa się w nich zbrojenie z prętów stalowych a na końcu całość wypełnia się betonem. Po wylaniu betonu należy starannie zadbać o wypoziomowanie górnej powierzchni fundamentu (ułatwi to układanie bloków ściennych). Trzeba również uważać na nadmierne nasłonecznienie - podczas upałów warto przykryć fundament folią i polewać wodą

4. Stropy:
a)Strop monolityczny:
? wymaga pełnego deskowania;
? w domu jednorodzinnym może mieć grubość od 6 do 16 cm;
? to najcięższy strop żelbetowy ? 1 m? waży od 220 do 450 kg, zależnie od grubości płyty;
? ma dobrą izolacyjność akustyczną ? płyta grubości 14 cm całkowicie tłumi drgania;
? nadaje się do każdego domu ? niezależnie od kształtu i rozpiętości stropu;
? wykonanie stropu trzeba powierzyć doświadczonej ekipie, która poradzi sobie z odpowiednim przygotowaniem zbrojenia;
? prace powinno się prowadzić bez przestojów.

Podobne prace

Do góry