Ocena brak

Piotr Czajkowski

Autor /KotFilemon Dodano /10.04.2013

Piotr Czajkowski (1840 - 1893) uchodzic może za najwybitniejszego rosyjskiego twórce romantycznego. Studia odbył w Petersburgu u Rubinsleina, w latach 1866—1877 uczył sam w konserwatorium moskiewskim, oddajac sie równoczesnie intensywnie kompozycji.

Czajkowski znany jest w dziejach muzyki przede wszystkim jako autor oper (m. in. Eugeniusz Oniegin, 1878, Duma Pikowa, 1890). baletów i symfonii. Wielkie znaczenie maja jego balety:Jezioro /ubedzie (1876), Spiaca królewna (1889), Dziadek do orzechów (1892). One to całkowicie przeobraziły ten gatunek z muzyki słuacej do tanca na scenie w muzykedramatyzowana, liryczna, czesto na podłou ulubionego przez kompozytora walca. W szesciusymfoniach kompozyt or poszedł sladem twórców zachodnich, zachowujac jednak osobistetony uczuciowosci, mistyki wiecznego cierpienia, głebokiego patosu i teatralnie przesadnejnamietnosci, Z dziel symfonicznych wymienic naley równie/ uwertury, m. in. Roinro i ./nim(l S69). Burdel (1873), Francesca da Rimmi.

Czajkowski jest także autorem koncertówinstrumentalnych, wsród których najwaniejsze miejsce zajmuja: Koncert skrzypcowy D-dur(1879), Koncert fortepianowy h-moll (1875) i Wariacje na temat rokokowy na wiolonczele iorkiestre, oraz muzyki kameralnej, fortepianowej, dziel chóralnych i 112 piesni i romansów.Czajkowski daleki był od narodowych ideałów artystycznych Potenej Gromadki, niemniejjednak muzyka jego przepojona jest duchem rosyjskim (do cytowania in crudo rosyjskichmelodii ludowych włacznie). Umiał pozyskiwac uznanie słuchaczy dzieki bezposredniosciwyrazu i instynktownemu wyczuciu formy.

Dar melodyczny Czajkowskiego był niezaprzeczalny i on to zjednał mu szeroka publicznosc. Kompozytor otrzymywał przez długiczas pensje 6000 rubli rocznie od bogatej wdowy, pani von Meck, z która - mimo obfitejkorespondencji - nigdy sie nie spotkał. Był te przez jakis czas dyrygentem własnych utworów.

Podobne prace

Do góry