Ocena brak

Piotr Abelard

Autor /Sydonia Dodano /19.04.2013

Piotr Abelard (1079-1142), francuski filozof i teolog, wywarł większy wpływ na rozwój nauki kościelnejniż ktokolwiek inny z jemu współczesnych, długo jednak biografowie bardziej zajmowali się jego romansemz Heloizą, aniżeli działalnością naukową. Po studiach w Loches i Paryżu prowadził własną szkołę wMelun, następnie w Corbeil pod Paryżem i w samym Paryżu (do 1113).

Okaleczony na polecenie stryja Heloizy, za miłość do niej, zamknął się na jakiś czas w klasztorze, potem znów nauczał. Stał się obokAnzelma z Canterbury twórcą teologii scholastycznej, głównie w zakresie jej metody, którą wyłożył wtraktacie Sic et Non. Jako pierwszy posłużył się nazwą teologia w kilku tytułach swoich dzieł (np. Theologiachristiana 1123) i w ich treści, zamiast dotychczasowego określenia nauka święta (doctrina sacra).

Dał teologii spekulatywne usystematyzowanie i wprowadził do niej argumenty rozumowe (ratio)na wiodące miejsce, obok argumentów z powagi Ojców Kościoła (auctoritas patrum). Za swoją rozprawęteologiczną O jedności i troistości Boskiej (De unitate et trinitate divina) został potępiony na synodziew Soissons (1121), a następnie jeszcze raz na synodzie w Sens (1140) oskarżony o herezję przez Bernardaz Clairvaux, choć między nimi nie było wrogości oraz przez Wilhelma z Saint - Thierry.

Faktycznienie ustrzegł się niejasności w swoich tezach, co spowodowało zarzuty o modalizm, sabelianizm, adopcjanizmi pelagianizm. Niejasności te wywołują zdziwienie, bo był znakomitym logikiem, który przekazałterminologię logiczną następnym pokoleniom uczonych, a przez interpretację konkretów i uniwersaliówdał podstawę do rozwoju logiki w XIII wieku.

Podobne prace

Do góry