Ocena brak

Pilea okrągłolistna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Podobnie jak i blisko spokrewniona z nią pilea Cadiera, pilea okrągłolistna jest rośliną tolerancyjną i łatwą w hodowli dla początkujących. Jej soczyste, płożące łodygi będą ładnie wyglądać w wiszącym koszu. Jeśli zaś posadzimy roślinę w płytkiej misie lub korycie, będą się ukorzeniać w miarę rozrastania, osiągając długość około 30 cm od trzonu rośliny. Pilea pochodzi z północy Ameryki Płd. Jej okrągłe, bladozielone liście mają około 2 cm szerokości i pomarszczoną powierzchnię. Czasem pojawiają się małe kwiaty. Sadzonki możemy łatwo ukorzenić w wodzie. Młode okazy wyglądają lepiej od dorosłych. Rozmnażajmy rośllny, by mieć nowe pilee co roku, a rośliny macierzyste wyrzucajmy po dwóch latach.

Idealna temperatura pilei w zimie to 18°C. Wytrzyma nawet 10°C, ale żeby przeżyła, trzeba ją podlewać bardzo oszczędnie. Najlepiej rośnie w temperaturach 24-27°C. Żadna z odmian pilei nie lubi przeciągów, a po kontakcie z zimnem może nastąpić czernienie liści.

Należy chronić pileę przed bezpośrednimi promieniami letniego słońca. Najlepsze jest rozproszone lub przefiltrawane światło.

Dojrzałe rośliny wymagają dużej ilości wody w okresie wzrostu. Czekamy, aż podłoże wyschnie, nim znów podlejemy. Kiedy wczesną jesienią robi się chłodniej, odpowiednio zmniejszamy ilość wody i unikamy nadmiernego podlewania w zimie.

W okresie wzrostu pilea skorzysta na zwiększonej wilgotności. Ustawiamy rośliny w doniczkach na tacy z granulkami absorpcyjnymi i dbamy, by taca była cały czas pełna wody. W przypadku wiszących koszy sprawa jest trudniejsza. Zraszamy powietrze w otoczeniu rośliny, uważając przy tym, by liście wyschły przed kontaktem z promieniami słońca. Zawsze zraszamy roślinę rano, żeby mieć pewność, że nadmiar wilgoci nie pozostanie na liściach przez całą noc.

Dorosłe okazy nawozimy co kilka miesięcy, standardowym nawozem o 50% stężeniu. Niedawno przesadzanych roślin nie dokarmiamy przez około sześć tygodni.

Przesadzamy, jeśli zachodzi taka potrzeba, na wiosnę, używając lekkiej ziemi torfowej. Przy okazji przycinamy wybujałe pędy starszych roślin. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy od późnej wiosny do połowy lata. Łatwo się potem ukorzeniają.

Przez całe lato uszczykujemy wierzchołki pędów, dzięki temu roślina zachowa krzaczasty kształt, a wierzchołki posłużą nam jako sadzonki.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście czernieją i opadają, zwłaszcza zimą.Zbyt zimno. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

2) Liście zwisaja.Zbyt sucho. Podlewaj częściej.

3) Duże odległości między liśćmi, roślina wyciągnięta.Brak światła. Przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce i usuń wierzchołki nowych pędów, aby pobudzić rozkrzewianie się rośliny.

4) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerniejące liście to efekt narażenia rośliny na zimno, lub pozostawienie wilgoci na jej liściach. 

Mszyce pojawiają się na delikatnych pędach i mogą szybko osłabić roślinę, wysysając z niej soki. Niewielkie ich skupiska zmywamy wodą z mydłem. Gdy atak jest poważny, spryskujemy insektycydem.

Podobne prace

Do góry