Ocena brak

Pierwotne nowotwory kości

Autor /ferdziu Dodano /21.12.2012

Ogromne znaczenie w rozpoznawaniu pierwotnych guzów kości ma wiek chorego i umiejscowienie guza. Pewne zmiany nowotworowe występują zwykle w określonym wieku. U dzieci i ludzi młodych, a więc od 5 do 25 lat mogą występować; osieochołułroma, 'hondrohtastomu, osieoid osicotna, osleosareoma. sarcomii Ewing. W wieku od 10 do 55 rż. występuje jihrosawonia, w wieku 20 — 45 rż. występuje iumor giganioceiiularis {ostęoętąstomcł), od 10 do 70 rż. występuje lymphomcr. w wieku 35 — 60 rż. występuje chamlrosurcoma. Myeloma (szpiczak) spotykanyjestzwykle po 50 rż. U ludzi młodych i dorosłych występuje clwrdoma .

Guzy łagodne i złośliwe umiejscawiają się przede wszystkim w obrębie kości długich kończyn (niektóre charakterystycznie w trzonach kości, inne w okolicach przynasad lub nasad kości). Z guzów łagodnych w kręgosłupie czasami występują: hemungioma, osteohlasłuma. osteoidosteomu, lymplumgiotmi. Myśląc  o guzach łagodnych spotykanych w obrębie kręgosłupa, należy zwrócić uwagę na częściej występującą zmianę nowotworopodobną: cystis aneurysmaliea (torbiel tętniakowatą) .

Guzy złośliwe umiejscowione w kręgosłupie to przede wszystkim mveloma (szpiczak mnogi lub pojedynczy), rzadziej chordoma (przede wszystkim w kości krzyżowej), lymphoma, hemangioendothelioma 20. 

 

Podobne prace

Do góry