Ocena brak

Pierwotna jama ustna

Autor /sara Dodano /06.01.2012

Jama ustna, jama nosowa i gardło rozwijają się w życiu zarodkowym z dwóch początkowo odrębnych części: i) z czaszkowego końca wysłanej przez cntodermę cewy pokarmowej zamkniętej od przodu błoną policzkowo-gardłową i a) z leżącej do przodu od tej błony tzw. zatoki ustnej (stomodeum), płytkiego, wysłanego ektoaermą zagłębienia na twarzowej powierzchni głowy. Błona policzkowo-gardłowa zanika w końcu 4 tygodnia otwierając wejście do cewy pokarmowej.

Ektodermalna zatoka ustna i entodermalny odcinek przedni jelita głowowego worzą teraz jedną wspólną przestrzeń, której część przednia stanowi pierwotną iamę ustną, część tylna—gardło. Po ukończonym rozwoju ścisła granica między ^ktodermą i entodermą nie daje się ustalić; leży ona przypuszczalnie między właściwą jainą ustną i nosową a gardłem. Za takim rozgraniczeniem przemawia również unerwienie: odcinki położone do przodu od tej granicy zaopatruje nerw trójdzielny, odcinki położone do tyłu od niej nerw językowo-gardłowy.

Ektoderma sklepienia pierwotnej jamy ustnej wytwarza wypustkę, tzw. kieszonkę Rathkego, która wpukła się w mezenchymę pod cewę nerwową i tworzy zawiązek przedniej, gruczołowej części przysadki mózgowej (hypophysis cerebn), ważnego gruczołu dokrewnego. Naprzeciw niej z dna cewy nerwowej (II pęcherzyka mózgowego) wpukła się lejkowaty zawiązek tylnej, czyli nerwowej części przysadki.

Podobne prace

Do góry