Ocena brak

Pieprzówka okrągłolistna

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ten gatunek peperomii doskonale nadaje się do hodowli w domu. Potrzebuje mniej światła niż niektóre inne gatunki i ładnie prezentuje się w wiszącym koszyku. Jego liście są prawie okrągłe, mają średnicę 1 cm i czerwone krawędzie, pokryte włoskami. Ich bogata kolorystyka obejmuje ciemną zieleń, czerwonawy brąz i odznaczające się żyłki, w kolorze jasnej zieleni. Pieprzówka okrągłolistna wygląda najdelikatniej z całego rodzaju. Ma wiotkie, płożące się łodygi i wznoszące się kwiatowe gałązki. W przeciwieństwie do innych pieprzówek, ten gatunek nie wymaga wiele wilgoci, ale lubi pewien stopień wilgotności w powietrzu. Tak jak w przypadku innych roślin o włochatych listkach, nie należy spryskiwać tej pieprzówki, ani też przechowywać w szczelnie zamkniętym, źle wietrzonym pomieszczeniu.

Minimalna temperatura dla uprawy pieprzówki okrągłolistnej wynosi 13°C. Natomiast optymalna latem waha się pomiędzy 2l°C a 24°C.

Toleruje stosunkowo dużo cienia. Niebezpośrednie światło zapewni liściom typowe dla nich ubarwienie. Rośliny rosnące w miejscu zacienionym należy co miesiąc obracać, by zapewnić im równomierny pokrój.

Podlewamy bardzo obficie w lecie, za każdym razem, kiedy powierzchnia kompostu zaczyna wysychać. W zimie kompost powinien być prawie suchy. Dostarczamy roślinie tylko taką ilość wody, która zapobiega marszczeniu się liści.

Należy zapewnić pewien poziom wilgoci wokół rośliny w okresie wzrostu, przy zachowaniu zalecanej temperatury. Stawiamy doniczkę na podstawce z granulatem ogrodniczym tak, by doniczka nie znajdowała się w wodzie. Jeżeli temperatury są niskie, ograniczamy poziom wilgoci, gdyż zbyt wilgotne warunki sprzyjają gniciu korzeni.

Nawozimy dojrzałe rośliny co trzy miesiące w okresie wzrostu, używając nawóz rozcieńczony pół na pół z wodą.

Przesadzamy zbyt gęste okazy na wiosnę, do torfowego kompostu o dobrym drenażu. Używamy płytkiej doniczki, by zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni.

W okresie wzrostu pobieramy szczepki. Wkładamy liść (z ogonkiem) do szklanki wody i przesadzamy, gdy pojawią się korzenie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście matowieją i bledną.Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę gdzie oświetlenie jest rozproszone.

2) Liście opadają.Zbyt zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

3) Podstawy łodyg i części liści czernieją i gniją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi przeschnąć, usuń zgniłe pędy i zasyp siarką miejsca cięcia. W przyszłości pozwól ziemi przeschnąc przed kolejnym podlewaniem.

4) Liście pokryte pęcherzami.Woda stoi w doniczce. Śprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie, sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście żółkną, pajęczynka od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby - Niewiele szkodników i chorób atakuje tę roślinę. 

Nagła utrata liści w zimie - wskazuje na zbyt niską temperaturę. Minimalna powinna wynosić 13°C. 

Liście opadają, - jeśli poziom wilgoci wokół rośliny jest zbyt niski.

Podobne prace

Do góry