Ocena brak

Pień trzewny

Autor /katieja Dodano /01.02.2012

Pień trzewny (truncus coeliacus) jest naczyniem grubym i krótkim; długość jego najczęściej wynosi 15—20 mm, rzadko przekracza 30 mm.

Początek pnia leży na przednim obwodzie aorty, najczęściej na wysokości chrząstki między 12 kręgiem piersiowym a 1 lędźwiowym. Z trzech nieparzystych gałęzi trzewnych aorty brzusznej rozpoczyna się on najwyżej przy wyjściu aorty z jej rozworu przepony lub nawet nieco wyżej i tuż poniżej odejścia parzystych tętnic przeponowych. Koniec pnia leży nad górnym brzegiem trzustki, gdzie dzieli się na trzy gałęzie: 1) t. żołądkową lewą, 2) t. wątrobową wspólną i 3) t. śledzionową. Tętnice te zaopatrują żołądek, dwunastnicę, wątrobę, trzustkę i śledzionę.

Pień trzewny kieruje się do przodu, ku dołowi i w stronę prawą, układając się ku tyłowi od sieci mniejszej; jest on objęty splotem trze-wnym. Splot ten wysyła nerwy do wszystkich trzech gałęzi, na które naczynie to się dzieli.

Po stronie prawej pień trzewny graniczy z prawym zwojem trzc-wnym, prawą odnogą przepony oraz z płatem ogoniastym wątroby; po stronie lewej — z lewym zwojem trzewnym, lewą odnogą przepony i górnym odcinkiem krzywizny mniejszej żołądka. Ku dołowi graniczy on z górnym brzegiem trzustki. M. wiesz ad łowy dwunastnicy , który zazwyczaj rozpoczyna się na lewej odnodze przepony, czasem może się rozszczepiać u swego początku i obejmować pień trzewny.

Podobne prace

Do góry