Ocena brak

Pielęgnowanie zdrowia i urody

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Pielęgnowanie zdrowia i urody — to problem, w którym zasadniczą rolę odgrywają: wiek, stan zdrowia, kultura osobista, zawód, rodzaj wykonywanej pracy, warunki bytowe, sytuacja rodzinna, pozycja społeczna.

Dzieje higieny życia codziennego są związane z rozwojem cywilizacji. Narody starożytnego Wschodu przestrzegały czystości ciała i odzieży (Indie, Babilonia, Egipt) zgodnie z nakazami religijno-oby-czajowymi, stosowały także sposoby odżywiania się z zachowaniem umiaru w ilości i wyborze pokarmów. W dobie dzisiejszej, gdy omawiamy zagadnienia higieny życia codziennego, podnoszone są również głównie takie aspekty, jak: czystość ciała, rodzaj odzieży, odżywianie, życie seksualne, używki. Doświadczenie wykazuje, że w społeczeństwie naszym kobiety są dostatecznie uświadomione w zakresie spraw dotyczących oświaty sanitarnej i ochrony zdrowia indywidualnego — czyli pielęgnowania zdrowia i urody. W praktyce codziennej spotykamy się jednak jeszcze z pewnymi nieprawidłowościami, spaczonymi poglądami, które wymagają wyjaśnień. Np. fakt, że nie można w okresie miesiączki brać pełnych kąpieli (w wannie, basenie, czy morzu), bo może to spowodować krwotok — wydaje się oczywisty, a jednak wiele kobiet zabieg ten stosuje. Zalecane nieza-kładanie w czasie pierwszych dni miesiączki na wiele godzin wew-nątrzpochwowego tamponu OB Im który powoduje zastój krwi miesiączkowej w pochwie i sprzyja zakażeniu — budzi zdziwienie kobiet stosujących te tampony. Trzeba niejednokrotnie przekonywać kobiety, że wykonywanie „irygacji kosmetycznych” przed stosunkiem, snem lub przed wizytą u ginekologa — jest przeciwwskazane lub wręcz szkodliwe. Często jeszcze zabieg ten — nie polecany nawet w celach terapeutycznych — niektóre kobiety uważają za nieodzowny element higieny życia codziennego.

Zdarzają się także kontrastowe przykłady zaniedbań w zakresie codziennego, co najmniej dwukrotnego podmywania sromu i przestrzegania zasady mycia i wycierania sromu od przodu do tyłu (w kierunku do odbytnicy) — a nie na odwrót. W wielu rodzinach obserwuje się brak nawyku oddzielnego ręcznika, a czasem dowiadujemy się o używaniu wspólnego ręcznika przez siostry lub matkę i córkę. Stwarza to niebezpieczeństwo zarażenia siebie lub kogoś ze współmieszkańców rzeżączką, rzęsistkiem pochwowym lub grzybicą — drobnoustrojami, które dość długo mogą zachować zdolność do zarażenia, żyjąc w wodzie, na powierzchni naczyń, w myjkach, ściereczkach, ręcznikach, a nawet w bieliźnie. Szczególnie częste są przypadki zakażeń pochwy, w związku z okresową zmianą warunków życia, jak wyjazdy, pobyty w hotelach, schroniskach itp. Źródłem zakażeń mogą być również kąpiele w publicznych basenach oraz wewnątrzpochwowe zabiegi lecznicze w uzdrowiskach. W przy*-padkach zauważenia takich objawów, jak upławy, świąd albo pieczenie sromu — należy natychmiast udać się do lekarza i wykonać badanie bakteriologiczne.

 

Podobne prace

Do góry