Ocena brak

Pielęgnacja chorego w rehabilitacji po amputacji kończyn dolnych

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Do wygodnego noszenia protezy niezbędny jest zdrowy kikut. Do obowiązków pielęgniarki należy uczenie chorego pielęgnacji kikuta. Skórę kikuta należy lekko masować, prowadząc ruch w stronę linii szwów. Na kikut nie należy nakładać żadnych kremów, gdyż wywołują one macerację skóry. Chorego uczy się uciskania końca kikuta w celu zahartowania go na obciążenie. Niekiedy obciążenie rozpoczyna się przez układanie poduszki na stołeczku, krześle, w zależności od poziomu amputacji, a następnie uciskanie jej szczytem kikuta. Skóra kikuta powinna być wolna od zaczerwienień, podrażnień czy otarć naskórka. Kikut musi być ściśle bandażowany przez całą dobę. Bandaż nie powinien powodować bólu czy drętwienia z powodu utrudnionego krążenia. Bandaż należy zdejmować dwa razy w ciągu dnia, na krótko w celu obmycia skóry, wysuszenia jej, zapudrowania talkiem i wystawienia na działanie powietrza. Z chwilą rozpoczęcia chodzenia na protezie chory powinien mieć na kikut kilka par bawełnianych lub wełnianych pończoch we właściwym rozmiarze. Pończochy należy codziennie prać. Chodząc w protezie chory nadal powinien pielęgnować kikut (kąpiele, masaże).

Chodzenie w protezie wymaga szczegółowych instrukcji od fizjoterapeuty. Do obowiązków pielęgniarki należy dopilnowanie, aby chory miał właściwą opiekę i był właściwie szkolony przez cały zespół. Każda pielęgniarka ma podstawową wiedzę o chodzeniu z pomocą kul oraz rodzajach chodu.

Proces pielęgnacji chorych po amputacji kończyn jest długofalowy i obejmuje przygotowanie kikuta do protezowania, naukę chodzenia o kulach, naukę chodzenia w protezie. O pełnej rehabilitacji chorego po amputacji kończyn mówimy wówczas, gdy opanuje on samodzielnie naukę chodzenia w protezie.

 

Podobne prace

Do góry