Ocena brak

Pernecja ostrokończysta

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ten karłowaty krzew jest spokrewniony z wrzosami. Jak wiele podobnych roślin, nie lubi zasadowej gleby. Ma piękne, błyszczące, wiecznie zielone liście i masę białych kwiatów, które wyrastają od maja do czerwca. Okrągłe owoce pojawiają się jesienią. Pernecja ma kwiaty żeńskie i męskie, występujące na osobnych roślinach. Wybieramy je, rozpoznając po kolorze (od białego, przez wszystkie odcienie różowości, po czerwony) w zależności od płci. Żeńskie (np. P. m.'Signal' opisywany tutaj) mają jagody tylko wtedy, gdy są hodowane w pobliżu męskich roślin, które z kolei rodzą kwiaty, ale nie owoce. Męskie rośliny powinno się sadzić w ilości potrzy na jedną żeńską.

Pernecja jest wytrzymała i przetrwa nawet najzimniejszą pogodę, a jej dekoracyjne owoce pozostaną nie uszkodzone. W lecie roślina nie powinna być przegrzewana, jeśli rośnie w niewielkiej doniczce. Trzeba wtedy przenieść ją w chłodniejsze miejsce.

Preferuje miejsce uprawy w pełnym świetle słonecznym, ale toleruje także niewielkie zacienienie.

W okzesie wzrostu podlewamy obficie, w zimie utrzymujemy kompost wilgotny, ale nie mokry. Jeśli spodziewamy się silnych mrozów, ograniczamy dostarczaną ilość wody. Do podlewania używamy wody odwapnionej.

Nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności powietrza.

Jeśli nie jest regularnie przesadzana, nawozimy trzy razy w okresie wzrostu, używając odżywki zawierającej potas (K).

Hodujemy w kompoście na bazie torfu lub w odwapnionym podłożu na bazie gliny z torfem (który poprawia kwasowość) oraz żwirku ogrodniczego dla lepszego drenażu. Przerośnięte okazy przesadzamy co 2 lata lub zmieniamy wierzchnią warstwę ziemi.

Słabo rosnące i przerośnięte okazy mocno przycinamy wiosną. Odrosną na pozostawionej bazie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Chloroza Rośliny podlewane zasadową wodą wytwarzają zółte liście dotknięte chlorozą. Należy zmienić odczyn wody i zastosować wersenian żelaza. Jest to środek krótko działający i może być drodi jeśli stosujemy go regularnie. 

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych w mieszance torfu z piaskiem. 

Gleba Jeśli w ogrodzie mamy glebę o odczynie zasadowym, lepiej zrezygnować z uprawy pernacji. Ciągłe zakwaszanie podłoża może być czasochłonne, a w wypadku pernecji mało skuteczne.

Podobne prace

Do góry