Ocena brak

Pelargonium "Vancouver Centennial"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Rodzaj Pelargonium obejmuje 230 gatunków; nazwa wywodzi się od greckiego słowa pelargos, czyli bocian; odnosi się do owoców, które przypominają swym kształtem dziób bociana.

Ta ładna, ale pozbawiona zapachu pelargonia, jest intensywnie kwitnącą rośliną. Chrakterystyczne dla pelargonii z "grupy gwiaździstej" są liście w kształcie gwiazdek oraz niezwykłe płatki kwiatów, z których niższe są szerokie i ząbkowane, a górne węższe i rozwidlone. Kwiaty tej zwartej rośliny mają kolor jasnoszkarłatny, a liście odcień pomarańczowy, który jesienią nabiera pełnego wyrazu. Sadzonki z miękkich pędów tej rośliny pobieramy w lecie, gdyż hybryd nie można hodować z nasion.

W zimie należy zapewnić temperatury od 10 do l3°C. W lecie roślina preferuje około 21°C. W czasie ciepłej, dusznej pogody powinna mieć dobrą wentylację, ale bez przeciągów.

Potrzebuje dużo jasnego światła i dobrze rośnie w pełnym słońcu. Gdy miejsce uprawy jest zbyt ciemne, roślina źle kwitnie.

Podlewamy obficie, od spodu, by uniknąć plam na llściach. Przed nawadnianiem powierzchnia kompostu musi przeschnąć. W zimie ograniczamy podlewanie.

Nie zraszamy owłosionych liści. Nie zwiększamy poziomu wilgoci.

W lecie nawozimy dojrzałe rośliny raz na tydzień lub dwa. Od chwili pojawienia się pąków kwiatowych, używamy odżywki bogatej w potas, raz na tydzień, do zakończenia kwienia.

Po zakończeniu zimowania przesadzamy wiosną do kompostu na bazie gliny i usuwamy gnijące lub zwiędnięte liście oraz skracamy pędy o około 7 cm. Ukorzeniające się sadzonki hodujemy w takim samym kompoście.

Regularne obrywanie pędów sprawia, że roślina jest krzaczasta. Aby pobudzić dalsze kwitnienie, obrywamy zwiędłe kwiaty.

COŚ JEST ŹLE

1) Bujny wzrost zdrowych liści, słabe kwitnieniePrzenawożenie. Przestań nawozić. W przyszłości stosuj uboższe podłoże, zwłaszcza w azot.

2) Pędy cienkie, duże odstępy między liśćmi.Przestaw w miejsce dobrze oświetlone, latem najlepiej na dwór.

3) Podstawy łodyg ciemnieją i gniją.Czarna nóżka - choroba grzybowa, której sprzyja nadmiar wody w doniczce i niska temperatura. Najczęściej roślina nie do uratowania. Używamy czystych doniczek oraz kompostu i pobieramy sadzonki ze zdrowej rośliny-matki. Do sadzonek używamy czystej wody.

4) Dużo ulistnionych, zniekształconych pędów w dolnej części.Choroba bakteryjna - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Nie wolno pobierać z niej sadzonek.

5) Białe "muszki" fruwają wokół rośliny, gdy się ją poruszy.Mączlik szklarniowy. Opryskaj insektycydem na bazie resmetrinu.

6) Dolne liście żółte, z brązowymi plamami.Ziemia zbyt sucha. Zwiększ podlewanie i polepsz przepływ powietrza.

7) Jasnożółte koncentryczne plamy na liściach.Liście usychają. Choroba wirusowa - nieuleczalna. Niszczy całą roślinę. Ponieważ choraby wirusowe roznoszą insekty wysysające sok, trzeba je zwalczać zaraz po zauważeniu. Nie wolno brać z niej sadzonek.

8) Liście i łodygi czernieją.Zbyt niska temperatura nocą. Przestaw w cieplejsze miejsce.

Podobne prace

Do góry