Ocena brak

Paul Dukas i Florent Schmitt

Autor /KotFilemon Dodano /11.04.2013

Paul Dukas (1865—1935,1 poza kompozycja i pedagogika działał jako kryiyk muzycznywielu pism francuskich. Pierwszejego dzieła stoja na pograniczu póznego romantyzmu iimpresjonizmu. W muzyce Dukasa uderza plastycznosc pomysłów melodycznych, zarówno wsensie inoi.ywiczno- interwałowym.jak i rytmicznym. Duża sławe przyniósł mu poemat symfoniczny Uczen czarnoksienika (1897).

Z innych jego dzieł wymienic trzeba Sonatefortepianowa i równie fortepianowe Wariacje na temat Ra-meau. Oba te utwory ukazujakompozytora uwolnionego od póznego romantyzmu, do którego miał jednak powrócic w swejjedynej operze Ariadna i Sinohrody (1906, basn muzyczna w trzech aktach wg Maeterlincka).Godny uwagi jest równie poemat taneczny La Per; (1911). W latach 1912—1935 Dukas niemal przestał komponowac i zajmował sie głównie pedagogika. Był zwolennikiem muzykiWagnera, ale i Debussy'ego.

Florent Schmitt (1870—1958) studiował w Paryu, wieleprzebywał za granica, pózniej działał w kraju jako krytyk muzyczny. Pisał muzykeromantyczna, bliska duchem muzyce niemieckiej, ale te niekiedy w barwnosci instrumentacjizbliona do Debussy'ego. Był autorem baletów (La Tragedie de Salowe, Lc Petit Elfe Fernie-1'oeil i Oriane), symfonii, utworów fortepianowych i muzyki kameralnej.

Podobne prace

Do góry