Ocena brak

PARYŻ NAPOLEONA to Paryż lat 1799 - 1815

Autor /Bartosz123 Dodano /14.06.2013

Bonaparte wprowadził nową organizację władz franc. stolicy. Obok prefekta dep. Sekwany, któremu podlegał znacznie większy obszar niż dzisiejszy P., powołał też prefekta policji. P. był jedynym miastem, w którym funkcje te zostały rozdzielone. Chodziło o uchronienie się przed sytuacją, w której cała władza w mieście oddana byłaby jednemu tylko człowiekowi. Stolica została podzielona na 12 okręgów (,arrondissements), a każdy z nich na 4 kwartały. Ułatwiało to kontrolę nad 700 tys. mieszkańców, wśród których nie brakowało ludzi uchylających się od służby wojsk.

Cesarz dążył do gospodarczego rozwoju stolicy. Za jego panowania zbudowano wielkie składy zboża i wina, a także osiem dzielnicowych hal targowych, co łączyło się z potrzebą utrzymania licznego garnizonu wojsk. W P. stacjonowały przede wszystkim pułki gwardyjskie. Kwaterowały zazwyczaj w dawnych klasztorach, m.in. Ave Maria.

Za Konsulatu i cesarstwa stworzono port rzeczny La Villette, przekopano żeglowny kanał l’Ourcq, zmodernizowano sieć połączeń drogowych z prowincją i głównymi miastami podbitej Europy. Na wzgórzu Belleville stanęła stacja telegrafu powietrznego, dzięki czemu można było przesyłać rozkazy do Lille, Strasburga i Lyonu. Zbudowano też kilka nowych mostów, m.in. Austerlitz i Iena, nazwanych tak dla upamiętnienia wspaniałych zwycięstw. Powstały dwie kolumny WA, na pl. Chatelet i na pl. Vendóme. Dekretem podpisanym w XII1806 w Poznaniu cesarz rozkazał wybudować świątynię chwały armii franc., czyli dzisiejszy kościół Made-leine. Z jego rozkazu powstał także Łuk Tryumfalny na pl. Carrousel. Zaczęto również wznosić Łuk Tryumfalny na placu Etoile.

Napoleon rezydował w pałacu Tuileries. W pierwszych latach po objęciu władzy często bywał w posiadłości swej żony Józefiny, Malmaison. Czasem mieszkał w Saint-Cloud, rzadko korzystał z innych rezydencji, m.in. z Pałacu Elizejskiego, gdzie później podpisał swą drugą abdykację.

Podobne prace

Do góry