Ocena brak

PAŃSTWO FRANKÓW - GRUPA LENNA

Autor /Gebhard Dodano /04.05.2012

 

Każdy senior mógł posiadać kilku lub nawet kilkunastu wasali. Ich liczba zależała jedynie od jego potęgi i zamożności. Tworzył tzw. grupę lenną, tzn. jednostkę, która zazwyczaj posiadała charakter polityczny i stanowiła jak gdyby swoiste państewko. Członkowie jednej i tej samej grupy lennej zwali się w stosunku wzajemnym parami (pares).

Grupa lenna nie tworzyła w społeczeństwie jednostki odosobnionej, ale wiązała się z innymi grupami lennymi: przez seniora, który najczęściej był sam czyimś wasalem, wchodziła w skład grupy wyższej, a przez wasali, którzy niejednokrotnie posiadali z kolei własnych wasali, wiązała się z grupami niższymi.

W ten sposób powstawała hierarchia zależności lennych. U jej szczytu znajdował się w zasadzie król, który teoretycznie zajmował miejsce najwyższego seniora.

W rzeczywistości niewielki to miało wpływ na jego władzę, bowiem wobec panującej ogólnie mediatyzacji, której wykładnią w stosunkach lennych była zasada, że „wasal mego wasala nie jest moim wasalem", król mógł oddziaływać jedynie na swoich bezpośrednich lenników.

Podobne prace

Do góry