Ocena brak

Palce

Autor /Teresa777 Dodano /15.11.2012

W różnych plemionach afryk. odgrywają bardzo złożoną rolę symboliczną, która łączy się z różnorakimi odniesieniami życiowymi i doznaniami cielesnymi. W tradycji astrologicznej kciuka przyporządkowywano Wenus, palec wskazujący — Jowiszowi, palec środkowy — Saturnowi, palec serdeczny — Słońcu, a mały palec — Merkuremu.

Palec serdeczny otrzymał swą nazwę stąd. że wierzono, iż jest on bezpośrednio związany z sercem za pośrednictwem szczególnej żyły lub nerwu; z nim łączy się także symbolika miłości i wierności, zwłaszcza gdy chodzi o palec serdeczny lewej dłoni (strona serca). Gesty palców i dłoni byty zawsze wyrazami ekspresji duszy i ducha. Szczególnie bogate formy przybrały one w sztuce i tańcu ind. W starożytności wyciągnięcie palca środkowego uchodziło za gest zniewagi, skrzyżowanie palców — za gest obronny.

Figa (wsunięcie kciuka między palec środkowy a wskazujący przy zamkniętej dłoni) uchodziła w krajach śródziemnomorskich za środek obronny przed złym spojrzeniem, za grubiańską zniewagę, jak również za symbol seksualny. W sztuce zachodniej palec położony na ustach oznacza milczenie. Natomiast Dzieciątko Jezus z palcem na ustach lub na języku wskazuje na Logos jako słowo wypowiedziane.

Podobne prace

Do góry