Ocena brak

Ozyrys

Autor /aAdolf Dodano /06.05.2013

Legendarny król Egiptu, zabity i poćwiartowany przez swego brata, Seta. Izyda, jego małżonka i siostra, odnalazła wszystkie części zwłok, scaliła i przywołała do życia. Odtąd Ozyrys panował w królestwie zmarłych jako bóg świata podziemnego i wegetacji roślinnej. Mit jego śmierci i zmartwychwstania bardzo szybko stał się punktem wyjścia rytuału pogrzebowego, dzięki któremu zrazii faraon, a później zwykli śmiertelnicy jednoczyli się z Ozyrysem i jak on dostępowali nieśmiertelności.

Ozyrys stał się więc typem boga-zbawicielą, który umiera i zmartwychwstaje. Jego kult rozwinął się bujnie w Egipcie za Średniego Państwa. Głównym jego ośrodkiem było Abydos, gdzie odgrywano święte widowisko odtwarzające śmierć i zmartwychwstanie Ozyrysa. Połączony z kultem Izydy, kult Ozyrysa rozpowszechnił się w świecie hellenistycznym i rzymskim jako kult misteryjny.

Ozyrys stopił się wtedy z Serapisem, bóstwem grecko--egipskim. którego kult, popierany przez Ptolemeusza I (305-282 r. p.n.e), miał w intencji tego władcy umocnić związek pomiędzy dwoma elementami, z jakich składała się ludność kraju. Serapis był głównym bóstwem Aleksandrii, gdzie znajdowała się wspaniała jego świątynia, Serapeum. W okresie rzymskim w tej boskiej parze przewagę zyskuje Izyda. Aleksandryjskie Serapeum przetrwało do roku 391, kiedy zburzyli je chrześcijanie.

Podobne prace

Do góry