Ocena brak

OZON (O3)

Autor /IzaakGgG Dodano /26.07.2013

Nietrwała odmiana alotropowa tlenu, zbudowana z trzech jego atomów. Wiązania pomiędzy atomami-tlenu w ozonie mają długości 1,28A (angstrem) i tworzą kąt ok, 117°. Stanowi gaz, o charakterystycznym zapachu, temperaturze wrzenia -112,3°C i topnienia -249,6°C, W temperaturze 300°C ulega rozpadowi do tlenu cząsteczkowego 02 i atomowego O (rodnik tlenowy).

W warunkach naturalnych powstaje w dolnej stratosferze (ozonosfera), na skutek apsorpcji ultrafioletowego promieniowania słonecznego przez tlen oraz w wyniku wyładowań elektrycznych; w warunkach laboratoryjnych - w wyniku wyładowań elektrycznych w tlenie, rozkładu nadtlenku wodoru (H202) i działania fluoru na wodę.

Tworzy warstwę ozonową (-> dziura ozonowa). Silny utleniacz, używany jako środek odkażający i bielący. Stosowany w dezynfekcji powietrza i wody (ozonowanie wody w basenach). Ozon przyziemny, zaliczany jest do gazów szklarniowych (cieplarnianych), w wyższych stężeniach toksyczny (norma 110 g/m3), najwyższą koncentrację osiąga w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Podobne prace

Do góry