Ocena brak

Owoce suche pękające

Autor /Bodega Dodano /31.01.2012

W suchych owocach pękających owocnia pęka i uwalnia dojrzale nasiona. Jednym z najprostszych rodzajów suchych owoców pękających jest mie­szek, który pękając z jednej strony, uwalnia jedno lub wiele nasion. Prawie wszystkie spośród naj­częściej spotykanych suchych owoców pękających mają kilka mieszków połączonych ze sobą. Delfinium i knieć błotna są przykładami roślin o takim układzie owoców.
Strąk zawiera kilka nasion i pęka od dołu po obu stronach, tak że dwie połówki owocni oddzielają się od siebie, co umożliwia wypadnięcie nasion. Dobrze znanymi przykładami tego typu owoców są strąki grochu, fasoli i bobu.
Suchym owocem pękającym wykazującym naj­większą zmienność formy jest torebka, zawierają­ca w sobie kilka nasion i zwykle otwierająca się w różny sposób - wzdłuż, okrężnie lub poprzez powstanie w jej ścianie otworów, tak jak u maku. W kilku przypadkach w torebce może być tylko jedno nasiono, gdyż rozwój innych zostaje zaha­mowany, co widać u kasztanowca.
W rodzinie krzyżowych - Cruciferae - występu­je inny typ suchego owocu pękającego - tuszczyna. Jest to owoc pękający od nasady dwiema kla­pami, pomiędzy którymi istnieje tzw. fałszywa przegroda. Z każdej strony tej przegrody są umiesz­czone nasiona. Owoce tego rodzaju występują na przykład u rzepaku, gorczycy i tasznika.

Podobne prace

Do góry