Ocena brak

Owoce suche niepękające

Autor /Bodega Dodano /31.01.2012

Niełupki są owocami zawierającymi w sobie tylko jedno nasiono. Jedna roślina, na przykład słonecz­nik lub mniszek, może wytwarzać wiele takich nie-łupek, które leżą obok siebie, a w każdej z nich znajduje się tylko jedno nasiono.
W niełupce pojedyncze nasiono jest otoczone suchą owocnią, która pęka tylko wtedy, gdy zaczy­na się kiełkowanie. Słonecznik ma owoce w posta­ci niełupki, zebrane razem na dnie kwiatostano­wym, które jest silnie skróconym, rozszerzonym i spłaszczonym fragmentem łodygi. Utrzymuje ono na sobie wszystkie kwiaty wchodzące w skład kwiatostanu, który my zwykle określamy błędnie kwiatem słonecznika.
Niektóre niełupki, szczególnie owoce roślin należących do rodziny złożonych, są opatrzone na szczycie wieńcem włosków lub szczecinek powsta­łych z przekształconego puchu kielichowego. Takie „spadochrony" możemy zauważyć u mniszka lekar­skiego i służą one do lepszego rozsiewania za pośrednictwem wiatru.
Orzechy są podobne do niełupek, ale ich owoc­nia jest bardzo gruba i twarda, często zdrewniała. W orzechu, tak jak w niełupce, owocnia nie zrasta się z nasieniem, które też jest pojedyncze. Ziarniaki są formą owocu traw, do których należą takie zboża, jak pszenica, owies i kukurydza. Tutaj skórzasta owocnia zrasta się z łupiną nasienną poje­dynczego nasienia.
Skrzydlak jest podobny do niełupki. Jednak w tym jednonasiennym owocu owocnia zamiast twardnieć, tak jak w niełupce, wydłuża się w spła­szczony i skrzydlasty wyrostek. Dobrze znaną for­mą takiego owocu jest skrzydlak jesionu, a także skrzydlak klonu, u którego dwa takie owoce są ze sobą połączone u nasady.

Podobne prace

Do góry