Ocena brak

OWCA

Autor /Przybywoj Dodano /06.04.2012

Por. Baran. Błędna owca zbłąkana, przen. człowiek pozbawiony celu, sensu życia; wg Biblii, 1. List św. Piotra, 2,25: „Byliście bowiem jako błędne owce, lecz teraz powróciliście do pasterza i stróża dusz waszych"; por. Psalm 118, 176. Czarna owca zob. Czarny.

Jedna owczarnia i jeden pasterz wg Biblii, £w. wg Jana, 10,16; z nawróconych Żydów i pogan; przen. zapanuje całkowita jednomyślność, żart. nie bez udziału pasterskiego kostura. Jedna parszywa owca całe stado zarazi, łac. grex totus in ągris unius scabie cadit, z Satyr, 2, 79, Juwenala.

Odłączyć owce od kozłów. Wg Biblii, Ew. wg Mat., 25, 31-33; gdy nadejdzie Sąd Ostateczny, Syn Człowieczy usiądzie „i zgromadzą się przed nim wszystkie ludy, i odłączy jednych od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I postawi owce po prawicy swojej, a kozły po lewicy"; przen:oddzielić złe od dobrego, szkodliwe od pożytecznego.

Owce Panurga, fr. les moutons de Panurge, w Gargantui i Pantagruelu, 4, 6-8, Rabelais'go Panurg na statku zakupuje u handlarza bydła barana-przewodnika stada i wrzuca go do morza.

Wszystkie owce skaczą za nim, a handlarz, który próbuje powstrzymać je, zostaje przez nie pociągnięty w otchłań morską. Ilustracja „owczego pędu", bezmyślnego naśladownictwa, ślepego posłuchu, działania pod wpływem instynktu stadnego. Owcze źródło, hiszp. Fuenteovejuna, dramat (Madryt ok. 1619, wyst. pol. Kraków 1948) Lope de Vegi.

Do tronu hiszp. pretenduje infantka Joanna wspierana przez grandów i infantka Izabella z mężem Ferdynandem. Mieszkańcy osady Owcze Źródło, dręczeni i terroryzowani przez pana feudalnego, komandora Gomeza de Gurmana, na wieść o zwycięstwie Izabelli i Ferdynanda zabijają Gurmana i jego popleczników, a miasto oddają władzy król. Na śledztwie torturowani przez kata świadkowie jednogłośnie stwierdzają, że komandora zabiło Owcze Źródło - wola ludu.

Rzeźnik nie boi się nawet tłumu owiec odpowiedź Aleksandra (zob.) Wielkiego oficerom, którzy przybiegli do niego przerażeni wieścią o olbrzymich masach wojsk perskich maszerujących przeciw Aleksandrowi pod Arbelę, 331 pne. Wilki w owczej skórze zob. Wilk(i w owczej skórze).

Zgubiona owca. Wg Biblii, Ew. wg Łuk., 15, 4-7; Mat., 18, 12-13, gdy ktoś ma sto owiec, a jedna z nich się zgubi, on opuści 99, aby odnaleźć zabłąkaną; a gdy ją odnajdzie, cieszy się z niej bardziej niż z wszystkich pozostałych; przypowieść o nawróconym grzeszniku.

Podobne prace

Do góry