Ocena brak

Ostrożeń głowacz

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Dwuletnia roślina zielna, ponad 1,5 m wysokości, z korzeniem w kształcie wąskiego buraka. Łodyga prosto wzniesiona, przeważnie silnie rozgałęziona, wełnisto owłosiona, bez kolców. Liście skręto-ległe, podłużnie jajowate, głęboko pierzas-todzielne, z podwiniętym brzegiem, z wierzchu kolczasto owłosione, spodem biało kut-nerowate. Liście odziomkowe niewyraźnie ogonkowe, odcinki dwułatkowe, kolczaste. Liście łodygowe, przeważnie obejmujące łodygę dwoma spiczastymi uszkami, mają 1-2-dziel-ne, lancetowate łatki boczne, opatrzone żółtym kolcem. Koszyczki wielkie, pojedynczo na szczytach gałęzi.

Każdy koszyczek ma u nasady kulistą okrywę z wąskich, odstająco odgiętych, sztywnych i spiczastych łusek, w górnej części pajęczynowato owłosionych. Poszczególne kwiaty są jednakowo wykształcone, obupłciowe, długości ponad 3 cm, rurkowate, pięciodzielne, niebieskawoczerwone do purpurowych. Zalążnia dolna, w porze owocowania długości 6 mm, lekko podłużnie żeber-kowana, na szczycie z delikatnym, błyszczącym puchem lotnym z pierzastych włosków.

Siedlisko: Na glebach zasobnych w azot, na zboczach, suchych pastwiskach i zrębach.

Rozmieszczenie: W Europie Środkowej aż do południowego skraju Alp. W Polsce tylko w Karpatach Zachodnich i w okolicach Przemyśla.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Zastosowanie: Młode pędy i nie rozwinięte pączki koszyczków spożywa się jako jarzynę.

Uwagi ogólne: Młode koszyczki stosowane są jak karczochy. Jest to słuszne, oprócz omawianych tu gatunków, również w odniesieniu do ostrożenia błotnego (Cirsium paiustre) - rośliny wilgotnych siedlisk, z małymi, skupionymi koszyczkami - oraz do ostrożenia krótkołodygowego (Cirsium acauie), z koszyczkami siedzącymi, bez łodygi.

Podobne prace

Do góry