Ocena brak

Ostre zapalenie ucha środkowego

Autor /karanga Dodano /25.11.2013

Przyczyną jest zwykle zakażenie górnych dróg oddechowych wnikające z nosogardła przez trąbkę słuchową. Objawy: ból ucha, uczucie pełności w uchu związane z wypełnieniem jamy bębenkowej wysiękiem, upośledzenie słuchu o typie zaburzenia przewodzenia. W otoskopie widoczne jest żywe przekrwienie błony bębenkowej, która jest zazwyczaj silnie uwypuklona.

Nagromadzony wysięk w jamie bębenkowej może się przebić przez błonę bębenkową, wówczas pojawia się wyciek w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Aby zapobiec samoistnemu przebijaniu się wysięku, należy wykonać paracentezę, tzn. nacięcie błony bębenkowej, co przynosi ulgę choremu i ułatwia zagojenie się błony.

Leczenie. Leczenie ogólne polega na podawaniu penicyliny lub jej półsyntetycznych odmian w ciągu 6—10 dni, salicylanów, w razie silnych bólów — Analgin lub Gardan.

Biorąc pod uwagę szczególne znaczenie trąbki słuchowej w powstawaniu zapalenia ucha środkowego, konieczne jest w każdym przypadku przepisanie środków przeciwob-rzękowych podawanych na błonę śluzową nosa i nosogardła w postaci kropli, np. Xy-lometasolin, Rhinophenazol lub Benalgin — po 3—4 krople do każdej z jam nosa kilka razy dziennie.

Powikłania. Najczęstszym powikłaniem o-strego zapalenia ucha środkowego jest zapalenie wyrostka sutkowego (mastoiditis acuta). Stan zapalny przechodzi wówczas z jamy bębenkowej na wyściółkę komórek powietrznych wyrostka sutkowego, a niekiedy także komórek powietrznych wyrostka jarzmowego (zygomatitis). Objawami zapalenia wyrostka sutkowego są: zapalny obrzęk, zaczerwienienie skóry na jego powierzchni, odsunięcie małżowiny usznej ku przodowi i dołowi oraz uwypuklenie tylno-górnej ściany przewodu słuchowego zewnętrznego w chorym uchu. Niekiedy, zwłaszcza u dzieci, objawom zapalenia wyrostka towarzyszy niedowład lub porażenie obwodowe nerwu twarzowego, co wymaga: a) natychmiastowego wykonania paracentezy, b) w przypadku braku reakcji na leczenie miejscowe (paracen-teza) i ogólne (antybiotyki) podjęcie zabiegu operacyjnego oczyszczenia przestrzeni wyrostka sutkowego (mastoidectomia).

Zapalenie wyrostka sutkowego należy różnicować przede wszystkim z czyrakiem przewodu słuchowego zewnętrznego (tab. 3).

Musi być także różnicowane z obrzękiem alergicznym skóry i tkanki podskórnej płaszczyzny wyrostka sutkowego (jplanum mas-toideum) w przypadkach wszawicy. W tych przypadkach zmiany są zwykle obustronne, obrzęk ma charakter wodnisto-ciastowaty, na okolicznych włosach widoczne są gnidy, a w wywiadzie i w badaniu otoskopowym nie ma objawów zapalenia ucha.

 

Podobne prace

Do góry