Ocena brak

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Zakażęnie dróg moczowych występuje u kobiet bardzo często. Przynajmniej u 10% kobiet przed ciążą można wykazać istnienie tego zakażenia. W czasie cjąży te właśnie kobiety są Najbardziej podatne na powstanie stanu zapaliego.

Do zakażenia dróg moczowych przyczynia się zapalenie szyjki macicy, zapalenie pochwy, a także zastój moczu w pęcherzu moczowym. Bezobjawowe zakażenie moczu występuje u 5% ciężarnych. Jeżeli stan ten nie jest leczony, aż u 30% tych ciężarnych rozwija się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dlatego w czasie ciąży należy często wykonywać badania moczu i w razie podejrzenia o zakażenie — wykonać posiew moczu w celu określenia szczepu bakterii i wrażliwości na antybiotyki. Leczenie bakteriomoczu zapobiega wystąpieniu ostrego stanu zapalnego.

W ostrym stanie zapalnym pojawia się nagle wysoka gorączka i ból w okolicy lędźwiowej, odczuwany zwykle bardziej po jednej stronie. Odpowiednie leczenie antybiotykiem powinno trwać do 2—3 tygodni, aż 2 następne posiewy będą jałowe.

Częste zakażenia dróg moczowych, gdy wytwarza się stan przewlekły, mają wpływ na rozwój ciąży i stan płodu. Częściej dochodzi do porodu przedwczesnego i do hipotrofii płodu.

 

Podobne prace

Do góry