Ocena brak

Ósmy miesiąc ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W ósmym miesiącipzmniejsza się przyrost wagi ciężarnej|pód ma długość 33 cm od szczytu głowy do kości ogonowej, waga jego wynosPsOd 1800 do 2200 g. Rozwija się pod jego skórą podściółka tłuszczowa, wygładzają się fałdy skórne. Rączki i nóżkilzaokrąglają się. Skóra nabiera odcienia różowego. Szansa przeżycia po porodzie wzrasta dó^0%. Zaburzenia mogą występować najczęściej na tle oddychania na skutek niedostatecznego roz* woju pęcherzyków płucnych; dziecko powinno po porodzie dostawać tlen. Płód w tym wiePSifest bardziej podatny na zakażenia.

W tym okresie należy zwracać uwagę flaifuchy^płodu, a przy ich osłabierfi-u, zwłaszcza gdy występują W liczbie mniejszej niż»10 na godzinę, ciężarna powinna udać się natychmiast do lekarza lub do szpitalajjrak samo należy się zachować przy krwawieniu lub odejściu wód płodowych, zaburzeniach w Widzeniu ł|f zawrotach głowy.

Na skftek zwiększonej masy ciała m powiększonego brzacha występują często bóle w okolicy lędźwi. W poważniejszych przypada kach może zaistnieć ucisk na nerw kulszowy, objawiający się rwą kulszową. Wówczas ból występuje w pośladku, tylnej części uda, wzdłuż łydki ł stopy. Ucisk na inny nerw może z kolei doprowadzić do uczucia mrowienia i drętwienia na zewnętrznej stronie uda. Należy w tych przypadkach zwrócić się do lekarza i nieco zmienić sposób odżywiania: jeść chleb pełnoziarnisty, przyjmować witaminę B, i chodzić na niskim obcasie oraz często kłaść się na boku.

Ciężarna powinna przypomnieć sobie, czego nauczyła się na wykładach i jak ma się teraz zachowywać. Powinna odwiedzić swój rejonowy szpital i zapisać telefon pogotowia. Nadal unikać wysiłków i przeziębień. Należy przygotowywać piersi do karmienia — 3—4 razy dziennie wyciągać i masować brodawki.

 

Podobne prace

Do góry