Ocena brak

Opuncja silna

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Gatunek ten należy do opuncjowatych - jednego z najliczniejszych rodzajów kaktusów. Ma płaskie człony charakterystyczne dla tych roślin. O.robusta to jeden z większych kaktusów w tej grupie. W rodzinnym Meksyku potrafi osiągnąć wymiary drzewa. Na jej niebieskozielonych członach, dochodzących do 30 cm wszerz, w pewnych odstępach widoczne są aureole i glochidy (pęczki cierni). Należy uważać na ciernie, gdyż mogą podrażnić wrażliwą skórę. Opuncja silna wytwarza spodkowate kwiaty w połowie lata. Roślina ta może bardzo ciekawie wyglądać w domu, gdzie zwykle osiąga wysokość pół metra, w warunkach naturalnych zaś dochodzi do 5 m.

Ten pochodzący z Ameryki Płd. kaktus toleruje temperatury do 8°C, lecz najlepiej rośnie przy lO°C.

Dobrze rozwija się w pełnym, bezpośrednim słońcu, ale także w jasnym, rozproszonym świetle.

W okresie wzrostu (od końca marca do początku listopada) podlewamy obficie. Podłoże musi wyschnąć przed ponownym podlaniem. Należy unikać podawania mniejszych ilości wody w krótkich odstępach czasu. W zimowym okresie spoczynku ziemia powinna być sucha. Wodę zapewniamy tylko, gdy temperatury w domu są tak wysokie, że roślina wysycha.

Opuncje są odpornymi kaktusami pustynnymi, które nie potrzebują ani dodatkowej wilgotności, ani zraszania.

W okresie wzrostu nawozimy opuncję co miesiąc, zwykłym nowozem dla kaktusów.

Opuncję silną przesadzamy późną wiosną. Należy używać przy tym ziemi kompostowej na bazie torfu, z dodatkiem tzzeciej części ogrodniczego piasku, co zapewni podłożu przepuszczalną strukturę, która jest najlepsza dla tej rośliny.

Aby rozmnożyć opuncję, należy ostrożnie odłączyć człon i pozostawić go do wyschnięcia na okres od 2 dni do 2 tygodni. Następnie wtykamy go do wilgotnej, piaszczystej mieszanki ukorzeniającej i trzymamy roślinki w cieniu do czasu ukazania się korzeni.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce korzeniowe mogą zaatakować system korzeniowy. Używamy insektycydu systemicznego do nasączenia ziemi. Stawiamy doniczkę w rozpuszczonym w wodzie insektycydem na godzinę, po czym kładziemy ją na boku do wyschnięcia.

Podobne prace

Do góry