Ocena brak

Opony ośrodkowego układu nerwowego

Autor /Otomar444 Dodano /21.08.2013

Ośrodkowy układ nerwowy w skład którego wchodzi mózgowie i rdzeń nerwowy otoczony jest tzw. oponami mózgowia i rdzenia kręgowego. Są to błony łącznotkankowe, wśród których wyróżniamy:

  • oponę twardą, zwaną inaczej włóknistą

  • oponę pajęczą

  • oponę miękką ,zwaną inaczej naczyniową

Opona twarda jest zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która buduje dwie jej warstwy, zwane listkami:

  • listek zewnętrzny, przylegający bezpośrednio do czaszki

  • listek wewnętrzny

W oponie twardej mózgowia występują liczne zatoki żylne, wysłane typowym śródbłonkiem dużych naczyń krwionośnych. Do zatok tych dochodzi krew z żył mózgowia, ucha wewnętrznego, oczodołu i gałki ocznej. Krew żylna zatok opony twardej uchodzi do układu żyły szyjnej wewnętrznej.

Opona pajęcza łączy się z oponą twardą tylko w tych miejscach, gdzie przez opony wchodzą nerwy mózgowe. Poza tym opona ta na całej swej powierzchni jest oddzielona od opony twardej szczelinowatą przestrzenią, zwaną jamą podoponową opony twardej. Opona pajęcza jest zbudowana z tkanki łącznej włóknistej beleczkowatej. Opona pajęcza mózgowia wytwarza wpuklenia do zatok żylnych, które nazywamy ziarenkami pajęczynówki. Mają one średnicę 1-4 mm. Są one miejscem przesączania płynu mózgowo rdzeniowego do krwi żylnej zatok.

Płyn mózgowo-rdzeniowy jest wydzieliną tkanki naczyniówkowej komór mózgowych. Ilość płynu mózgowo-rdzeniowego wynosi u dorosłego człowieka od 150-200 ml. Zawiera on przede wszystkim wodę, nieznaczną ilość jonów Na, Cl, białka oraz niewielką liczbę krwinek białych ( od 3-6 krwinek w 1 mm3 płynu ).Liczba krwinek białych wyraźnie wzrasta w procesach zapalnych mózgu i opon. Zawartość krwinek białych w płynie mózgowo-rdzeniowym nazywamy pleocytozą.

Opona miękka, zwana inaczej naczyniową leży bezpośrednio na powierzchni ośrodkowego układu nerwowego. Zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej. W oponie tej znajdują się liczne, drobne naczynia krwionośne.

Tkanka naczyniówkowa mózgu jest zbudowana z dwóch warstw:

  • głębszej, będącej przedłużeniem opony naczyniowej mózgu i zawierającej splot naczyniówkowy

  • powierzchownej-nabłonkowej

Tkanka naczyniówkowa występuje w komorach mózgowych. Produkuje ona płyn mózgowo-rdzeniowy, który przesącza się do komór mózgowych przez jej część nabłonkową. 

Podobne prace

Do góry