Ocena brak

Opole

Autor /grapcio Dodano /24.01.2013

Miasto na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad Odrą oraz na wyspach, ważny węzeł kolei i dróg, port rzeczny. 130 tys. mieszkańców.
Początki osady plemienia Opolan na szlaku handlowym Kraków - Wrocław sięgają VIII w. Prawa miejskie przed 1217; w 1238 powstało księstwo opolsko-raci-borskie. Za panowania Prus rozpoczął się okres silnej germanizacji i dużego napływu ludności niemieckiej. Po podziale Śląska w 1922, Opole wraz z dużą częścią Górnego Śląska zostało po stronie niemieckiej. W 1945 wróciło do Polski.
Stolica rzymskokatolickiej diecezji opol­skiej. Rozwinięty przemysł. Uniwersytet, Politechnika, Wyższa Szkoła Zarządzania; filharmonia, dwa teatry. Muzea: Śląska Opolskiego, Wsi Opolskiej, Diecezjalne. Festiwal Piosenki Polskiej, Ogólnopolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska", Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalkowych.
W najwyższym miejscu Opola, „na górce" zbudowany przed 1295 (na pamiątkę 
pobytu w Opolu w 984 św. Wojciecha) kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. W sąsiedztwie: klasztor Do­minikanów (obecnie Uniwersytet), wieża Zamku Górnego i fragmenty murów obronnych z końca XIV w. Inne fragmenty murów znajdują się przy ul. ks. Baldiego.
Po zamku piastowskim na wyspie Ostró­wek pozostała jedynie Wieża Piastowska z XIII w., wys. 35 m, charakterystyczny akcent miasta i świetny punkt widokowy.
W pobliżu katedry, Muzeum Diecezjalne prezentujące rzeźbę sakralną, malarstwo i rzemiosło artystyczne. Budynek projekto­wany na muzeum, ma nowoczesne roz­wiązania wystawowe. W rynku późnogotyc-kie i renesansowe kamieniczki oraz ratusz zbudowany w 1936 na wzór florenckiego Palazzo Vecchio na miejscu dawnego ratusza z XIV w. Nad kanałem Młynówką (stara Odra) malownicze kamienice tworzą „Opolską Wenecję", nocą pięknie ilumi­nowaną. Na wyspie Bolko duży park miejski założony w 1910 oraz ogród zoologiczny.

Podobne prace

Do góry