Ocena brak

Opisz budowe i zasade działania różnych typów sadzarek

Autor /apwfans Dodano /28.07.2006

Opisz budowę i zasadę działania różnych typów sadzarek.

Na wysokie plony dobrej jakości wpływ ma wiele czynników, jednak jednym z podstawowych jest dobrej jakości rozsada. Powinna być ona zdrowa, krępa, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz zahartowana przed sadzeniem. Niezależnie czy jest to rozsada rwana, czy przygotowana w paletach wielokomórkowych, powinna być w jak najkrótszym czasie wiosną posadzona w pole. Do sadzenia wykorzystuje się różnego rodzaju sadzarki, do zalet tych urządzeń, dziś już nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak przypomnieć, że nawet najwyższej klasy sadzarka, do prawidłowej pracy wymaga starannego przygotowania gleby oraz regulacji sadzarki.

Zadaniem maszyn do sadzenia jest równomierne rozmieszczenie w glebie sadzeniaków lub sadzonek, zarówno pod względem wzajemnej odległości od siebie jak i pod względem głębokości odpowiedniej dla danej rośliny.
Sadzarki do rozsad składają się z sekcji z tarczowym, chwytakowym lub karuzelowym zespołem wysadzającym.

Rodzaje sadzarek:

Sadzarki tarczowe
Budowa:
Sadzarka tarczowa mocowana jest do ciągnika za pomocą zawieszania TUZ. Do TUZ przymocowana jest poprzeczna belka wsparta na gumowych kołach. Do belki są przykręcone za pomocą śrub poszczególne sekcje i jest przymocowany stół pomocniczy na którym rozkłada się palety. Każda sekcja składa się z: redlicy kol dociskowych (są to dwie tarcze, które mogą być wykonane z blachy lub tworzywa.) i siedziska.

Działanie:
Zasada pracy polega na tym, że obsługujący sadzarkę wkłada sadzonkę między dwie tarcze. Obracająca się tarcza umieszcza sadzonkę w bruździe, wyoranej przez redlicę. Umieszczenie roślin między tarczami odbywa się na sygnał dźwiękowy, specjalnego, regulowanego znacznika lub według kolorowych występów zaznaczonych na obwodzie tarczy. Sadzarki tarczowe sprawdzają się zwłaszcza do sadzenia rozsady rwanej. Ich wydajność w dużej mierze zależy od sprawności obsługującego sadzarkę.

Sadzarki chwytakowe
Budowa:
Sadzarka chwytakowa zawieszona jest na trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ) na ciągniku. Do TUZ przymocowana jest poprzeczna belka główna, do której przymocowane są poszczególne sekcje. Belka główna wsparta jest na gumowych kołach podporowych. Do belki głównej przytwierdzony jest również stół na sadzonki.

Każda sekcja składa się z ramy zamocowanej uchylnie do belki głównej, kół dogniatających o dużej średnicy, redlicy, mechanizmu chwytakowego oraz fotela operatora. Napęd mechanizmu chwytakowego przekazywany jest od koła dogniatającego poprzez przekładnię kątową i przekładnię łańcuchową. Wszystkie elementy robocze tj. koła jezdne, koła dogniatające, mechanizm napędu i mechanizm chwytakowy, osadzone są na łożyskach tocznych. Chwytaki wyłożone są miękką nienasiąkalną wykładziną. Otwierane są za pomocą sprężyny spiralnej.

Podobne prace

Do góry