Ocena brak

Opieka nad potomstwem i obyczaje godowe - SSAKI

Autor /Tim Dodano /12.10.2011

Rozwój zarodka ssaków następuje wewnątrz organizmu W rozwoju wszystkich ssaków występują błony płodowe, a u ssaków łożyskowych wytwarza się łożysko. Młode są karmione mlekiem matki i pozostają przez jakiś czas po urodzeniu się pod jej opieką.

Stekowce są jedynymi ssakami znoszącymi jaja. Jest to bardzo stara grupa ssaków zamieszkująca Austalię, Tasmanię i Nową Gwineę. Ich przedstawicielem są dziobak i kolczatka. Dziobaki wysiadują jaja w norach, a kolczatki noszą w torbie skórnej na brzuchu. Matki karmią młode mlekiem, wydzielonym przez gruczoły mleczne, spływającym po skórze ciała, gdyż stekowce nie mają sutek.

Torbacze nie wytwarzają łożyska, ciąża trwa u nich krótko i dalszy rozwój młodych odbywa się we wgłębieniu fałdu skóry tworzącego torbę na brzuchu samicy. Stąd wywodzi się nazwa tych zwierząt, zaliczana jest do nich rodzina kangurowatych, charakteryzująca się długimi kończynami tylnymi i poruszaniem się skokami, a także niedźwiadki koala i wilk workowaty.

Wyróżniamy wiele obyczajów godowych ssaków, które zmieniają się zależnie od gatunku. Warte obejrzenia są np. walki jeleni. W okresie rui idąc lasem usłyszeć można charakterystyczne odgłosy uderzeń, które są wynikiem zderzenia dwóch rozpędzonych samców walczących o prawo do samicy. Walka taka może trwać nawet kilka godzin i kończy się zawsze rezygnacją jednego z walczących.

Zwierzęta żyjące pojedynczo, np. wilki lub niedźwiedzie mają tak wyczulony węch, że potrafią wyczuć samicę w okresie tarła nawet z odległości kilku kilometrów.

Humbak, rodzaj wieloryba, w okresie godowym wraz ze swoim partnerem wykonuje serię "tańców miłosnych". Okręca się wokół siebie, robi piruety, wymienia z partnerem klapsy gwałtownymi uderzeniami płetw. Pokazy odbywają się przy takich wytryskach wody i tak hałaśliwie, że słychać je z odległości kilku kilometrów. Jest to zadziwiające zachowanie u zwierzęcia, które jest raczej dobroduszne i spokojne.

Podobne prace

Do góry