Ocena brak

Okres dorastania: szanse rozwoju

Autor /Max123 Dodano /02.07.2011

Okres dorastania to lata życia między 10 a 20, to czas wielkiej szansy dla młodego człowieka. Szansy na to, aby zweryfikował dotychczasowe doświadczenia wyniesione z okresu dzieciństwa oraz określił, kim jest i kim chciałby być w przyszłości.

Proces ten - nazywany formowaniem własnej tożsamości - wymaga zaangażowania i wysiłku, który nie zawsze jest doceniany przez otoczenie młodej osoby. Zanim bowiem dorastający (1) odnajdzie siebie, (2) odkryje, jaki jest i co potrafi, a czego nie oraz (3) odkryje, jak widzą go inni, będzie podejmował liczne próby, aby się o tym przekonać, będzie ryzykował i popełniał “błędy”, bo bez tego cały ten proces jest niemożliwy.

Jest to więc też trudny czas dla osób z jego otoczenia, które obawiając się o to, czy dokonujące się zmiany idą we “właściwym kierunku” często nie dają na nie przyzwolenia, nie zapewniając tym samym koniecznego wsparcia i „uruchamiając” nadmiar kontroli. W jaki sposób więc patrzeć na zachowania młodych ludzi, którzy próbują uformować własną tożsamość? Jak wspierać to, co może być szansą dla ich rozwoju?

Podobne prace

Do góry