Ocena brak

Okolice ramienia przednia i przestrzeń powięziowa mięśni zginaczy

Autor /Irmina674 Dodano /26.08.2013

Skóra okolicy ramienia przedniej jest zazwyczaj cieńsza od tylnej i luźniej związana z powięzią, toteż jest ona bardziej przesuwalna. W tkance podskórnej ramienia występują dwa pnie żylne – żyła odpromieniowa i żyła odłokciowa. Żyła odpromieniowa biegnie w bruździe bocznej mięśnia dwugłowego ramienia i uchodzi do żyły pachowej. Żyła odłokciowa przebiega w bruździe przyśrodkowej i po przebiciu powięzi ramienia uchodzi do jednej z żył towarzyszących tętnicy ramiennej.

W tkance podskórnej ramienia poza żyłami przebieają również nerwy skórnenerw skórny ramienia boczny górny, będący gałęzią nerwu pachowego, nerw skórny ramienia boczny dolny, gałąź nerwu promieniowego, nerw skórny tylny ramienia, odgałęzienie nerwu promieniowego, nerw skórny przyśrodkowy ramienia pochodzący z pęczka przyśrodkowego i nerw międzyżebrowo-ramienny odchodzący od górnych nerwów międzyżebrowych. W bruździe przyśrodkowej ramienia przebiega pęczek naczyniowo-nerwowy. W pęczku znajdują się tętnica ramienna i jej odgałęzienia – tętnica głęboka ramienia, tętnica poboczna łokciowa górna i dolna, dwie żyły ramienne towarzyszące tętnicy ramiennej, połączone ze sobą licznymi żyłami łączącymi, oraz nerw pośrodkowy, który poczatkowo leży z boku tętnicy, w połowie długości ramienia przebiega z przodu od niej, a w dolnej części przechodzi na stronę przyśrodkową.

Nerw łokciowy w środkowej części ramienia oddala się od tętnicy ramiennej, przebija przegrodę międzymięśniową od przodu do tyłu i kieruje się do bruzdy nerwu łokciowego na nadkłykicu przyśrodkowym. W okolicy przedniej ramienia znajduje się również nerw mięśniowo-skórny odchodzący od pęczka bocznego splotu ramiennego i zaopatrujący wszystkie mięśnie tej grupy, tzn. mięsień kruczo-ramienny, mięsień dwugłowy i mięsień ramienny. Na wysokości dołu łokciowego przebija on powięź i przechodząc na przedramię staje się nerwem skórnym bocznym przedramienia.

Podobne prace

Do góry