Ocena brak

Ogólne zasady zachowania się ciężarne]

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Ciężarna powinna stale pamiętać, że celem ciąży jest urodzenie żywego i harmonijnie rozwiniętego dziecka. W niektórych kulturach kobietę w tym okresie izolowano, by ustrzec ją od wpływu szkodliwych czynników.

Obecnie zaleca się stosowanie następujących zasad:

1.    Należy przed zajściem w ciążę przejść kurs przygotowawczy oraz poznać odpowiednią lekturę.

2.    Dbać o zdrowie w szczególny sposób, przynajmniej na 4 miesiące przed zaplanowaną ciążą. Unikać zakażeń, nawet przeziębień, przemęczenia i niedożywienia.

3.    W okresie przedporodowym należy od położnej i lekarza uzyskać odpowiednie informacje dotyczące ciąży, porodu i zachowania się ciężarnej.

4.    Ograniczyć wysiłki fizyczne i unikać stresów. Nie dźwigać, nie biegać, ograniczyć stosunki, zwłaszcza w okresie przypadającej miesiączki.

5.    W 2—3 tygodnie po zatrzymaniu się miesiączki kobieta powinna zgłosić się pierwszy raz do lekarza, a potem kolejno; poddawać się badaniu co miesiąc, w drugiej połowie ciąży co 3 tygodnie, w ostatnich 6 tygodniach co 1—2 tygodnie. W razie zaistnienia chorób nerek, należy badać się co tydzień, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej.

Zalecenia lekarskie powinny być przez ciężarną dokładnie realizowane, gdyż niewielki błąd z jej strony może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Nawet dobre samopoczucie ciężarnej nie gwarantuje dziecku bezpieczeństwa, które może być zapewnione jedynie przez odpowiednie zachowanie się, kontrolne wizyty u lekarza oraz kontrolne badania laboratoryjne matki.

 

Podobne prace

Do góry