Ocena brak

Oglądanie chorego

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Oglądanie chorego rozpoczyna się w chwili jego wejścia do gabinetu lekarskiego. Doświadczone oko lekarza notuje natychmiast wygląd chorego (zdrowy, schorzały, obolały itd.), jego sposób trzymania się, chodzenia, siadania, rozbierania się, układania się na stole badań itd. Czasem już ta pierwsza ocena nasuwa lekarzowi rozpoznanie choroby i pozwala na zanotowanie różnych naturalnych testów funkcjonalnej sprawności chorego.

Do właściwego oglądania chory powinien zasadniczo rozebrać się całkowicie, a w każdym razie lekarz powinien obejrzeć całe ciało pacjenta. Licząc się jednak z naturalną wstydliwością chorego powinien umożliwić mu użycie odpowiednich osłon. Niekiedy nawet małe dzieci zdradzają nieoczekiwaną wstydliwość. Lekarz, który nie liczy się z tą wstydliwością dziecka, może mieć duże trudności z badaniem.

Ale tylko oglądając całego chorego lekarz, zwłaszcza niezbyt jeszcze doświadczony, może uchronić się przed przeoczeniem objawów, które naprowadzają na właściwe rozpoznanie.

Chory zgłasza się np. ze zniekształceniem stopy, a lekarz zauważa u niego na plecach kępkę włosów, położoną w linii wyrostków kolczystych. Nasuwa to podejrzenie, że ma on wrodzony rozszczep kręgosłupa i że zniekształcenie stopy jest następstwem wady rozwojowej rdzenia kręgowego, towarzyszącej rozszczepowi.

Wciągnięta blizna skórna na pośladku dziecka z objawami zwichnięcia stawu biodrowego sugeruje możliwość przebytego zapalenia tego stawu w okresie niemowlęctwa (liucatio pathologica co-xae post coxitidem purulentam neonatorum). Świeże przetoki na skórze świadczą o czynnym procesie zapalnym kości lub stawu.

Zmiany koloru skóry mogą mieć diagnostyczną wymowę. Żółte plamy na skórze mogą wskazywać na ksantomatozę. Plamy koloru kawy z mlekiem, porozrzucane na skórze, często wiążą się z chorobąRecklinghausena (neurofibromatosis).

Miejscowe zaczerwienienia skóry często są wyrazem przekrwienia towarzyszącego procesowi patologicznemu.

Sinica z obrzękami i rozszerzeniem widocznym żył jest skutkiem zaburzeń w odpływie krwi. Odwrotnie - miejscowa bladość, zwłaszcza w obwodzie kończyn, może wynikać z niedostatecznego dopływu krwi tętniczej (np. zarastanie światła tętnic -endarteritis obliterans).

Niekiedy widoczne zniekształcenia skłaniają do bliższej ich analizy. Na przykład ukośne ustawienie miednicy może być spowodowane m.in. skróceniem kończyny dolnej czy przykurczem od- lub przywie-dzeniowym stawu biodrowego. Zwiększone przo-dopochylenie miednicy może być wyrazem utrwalonej lordozy lędźwiowej czy przykurczu zgięcio-wego biodra. Prześledzenie przebiegu osi kończyn czy sposobu ich ułożenia może wskazywać na patologiczne tło, np. w przypadku zwichnięcia stawu ramiennego głowa kości ramiennej skierowuje się na wyrostek kruczy zamiast na wyrostek barkowy. Ułożenie kończyny dolnej w rotacji zewnętrznej spostrzega się w przypadkach złamania szyjki kości udowej czy młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej. Kształt zębów może wskazywać na chorobę układową (np. kiła wrodzona, łamliwość kości).Zniekształcenia kończyn i tułowia, dysproporcja wielkości i długości poszczególnych części ciała, asymetrie w budowie lewej i prawej strony ciała, braki części kończyn, przerost i zanik określonych grup mięśniowych z reguły są bardzo widoczne.

 

Podobne prace

Do góry