Ocena brak

Ogień

Autor /Teresa777 Dodano /15.11.2012

U wielu ludów uchodzi za święty, oczyszczający, odnawiający; jego silę niszczycielską często pojmowano jako drogę do nowych narodzin na wyższym stopniu (spalenie. Feniks). Niejednokrotnie czczono odrębne bóstwa ognia, jak np. Agni w Indiach lub Hestię w Grecji: w Chinach znano liczne bóstwa ognia.

W Biblii spotykamy różne wyobrażenia, w których ogień symbolizuje Boga lub coś boskiego: Apokalipsa wspomina m.in. ogniste kota (kolo), zwierzęta, które zieją ogniem, itd.; w Starym Testamencie Bóg pojawia się np. jako s/up ognia (siup) lub krzak gorejący. Często ogień pozostaje w związku ze słońcem, światłem, błyskawicą, czerwienią, krwią, sercem (serce). W przeciwieństwie do wody, której genezę niejednokrotnie przypisywano ziemi ogień często uchodził za pochodzący z nieba. Mity wielu ludów mówią o wykradzeniu ognia, które często interpretuje się jako zbrodnię.

Grecka filozofia natury widziała w ogniu albo źródło wszelkiego bytu, albo jeden z żywiołów. Jednakże ogień często pozostaje również w ścisłym związku z symbolicznym kompleksem znaczeniowym destrukcji, wojny, zła, diabła, piekła lub gniewu Bożego. Spalenie Sodomy i Gomory rozumiano często w średniowieczu jako prefiguracyjny obraz ogn/a piekielnego.

Rozpalanie ognia przez pocieranie wiązano w wielu kulturach z seksualnością; wielokrotnie już powstanie ognia odnoszono do aktu płciowego mitologicznych istot lub zwierząt. Apotropaiczne działanie ognia odgrywa pewną rolę u wielu ludów, i tak np. u Germanów og/eń ogniska przepędzający złe duchy nie mógł nigdy wygasnąć. W alchemii ogień był często symbolizowany przez znak A. Astrologia łączy ogień ze znakami Zodiaku (Zodiak) Baranem, Lwem i Strzelcem.

Podobne prace

Do góry