Ocena brak

Odwrócony test Pivot-Shift Jakoba - test do oceny tylno-bocznej niestabilności rotacyjnej

Autor /bejbol Dodano /20.12.2012

Wykonanie: Pacjent leży na plecach, badający stoi po stronie uszkodzonej kończyny dolnej. Jedną ręką obejmuje stopę, a drugą układa na zewnętrznej stronie podudzia w dole podkolanowym. przy czym kciuk jest ułożony na głowie strzałki i wywołuje koślawienie. Staw kolanowy jest zgięty do kąta 70-80°. W tej pozycji wykonuje się rotację zewnętrzną stopy, która powoduje tylne podwichnięcie bocznego plateau piszczeli. Następnie staw kolanowy, przy niewielkim nacisku w kierunku koślawym, jest powoli prostowany.

Interpretacja: Przy uszkodzeniu tylno-bocznym i biernym zgięciu stawu kolanowego piszczel przemieszcza się na skutek siły ciążenia, w wyniku czego dochodzi do tyl-no-bocznego podwichnięcia; ulega ono nasileniu przez zewnętrzną rotację piszczeli. W czasie prostowania stawu kolanowego przy 30-20° zgięciu pasmo biodrowo-pisz-czelowe działa jak prostownik i nastawia staw. W czasie repozycji dodatkowo uczestniczą: lylno-boczna torebka, tylne tkanki miękkie i mięsień czworoglowy.

Uwaga: Ten test jest wprawdzie funkcjonalnym odpowiednikiem dynamicznego przedniego testu szufladki, może jednak wypadać pozytywnie przy zwiększonej konstytucjonalnie wiotkości więzadel. Klinicznie test len ma znaczenie, jeżeli można go wykonać jednostronnie i jednocześnie odtworzyć opisywane przez pacjenta bolesne zjawiska podwichnięć. Dodatni test świadczy głównie o uszkodzeniach tylno-bocz-nych torebkowo-więzadlowych; uszkodzenie tylnego więzadla krzyżowego jest wtedy prawdopodobne, gdy obok odpowiedniego urazu występuje jednocześnie niestabilność tylno-boczna w postaci dodatniej tylnej szufladki w rotacji zewnętrznej podudzia.

 

Podobne prace

Do góry