Ocena brak

Odruchy noworodkowe

Autor /reva Dodano /23.06.2014

W okresie noworodkowym obserwujemy u dziecka charakterystyczne reakcje na bodźce = odruchy, które w kolejnych miesiącach zanikają.

Do podstawowych odruchów noworodkowych należy odruch Moro, będący reakcją na nagły dźwięk, szarpnięcie pieluszką, lub szybkie upuszczenie uniesionej głowy dziecka leżącego poziomo. Noworodek wykonuje szerokie odwiedzenie ramion z rozpostarciem palców dłoni, a następnie, w drugiej fazie odruchu, przywodzi kończyny do tułowia. Prawidłowy odruch powinien być symetryczny (podobny ruch prawej i lewej kończyny górnej) i mieć obie wymienione fazy. U wcześniaków odruch ten jest słabo wyrażony. Asymetria odruchu może sugerować porażenie splotu barkowego, złamanie obojczyka, czy zapalenie stawu barkowego.

Odruchy o podstawowym znaczeniu dla noworodka to odruch ssania i połykania. Prawidłowa koordynacja obu tych odruchów warunkuje bezpieczne przyjmowanie pokarmu, bez ryzyka zachłyśnięcia się, oraz prawidłowe przyrosty masy ciała. Wcześniaki, które nie mają wykształconego odruchu ssania wymagają podawania pokarmu matki lub mieszanki przez sondę do żołądka.

Odruch szukania, także związany z karmieniem, to reakcja dziecka na podrażnienie skóry policzka, co powoduje, że dziecko zaczyna szukać możliwości ssania, wykonuje ruchy językiem, tak by łatwo zassać pierś matki lub smoczek.

Układając dziecko na brzuchu, z przygiętymi kończynami dolnymi, możemy sprowokować je do wyprostowania kończyn dolnych i przesunięcia się na podłożu - badamy w ten sposób odruch pełzania, układając swoją dłoń tak, by stanowiła podparcie dla stóp dziecka. Ponieważ niektóre noworodki potrafią wykonać ten odruch bardzo energicznie, należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu głowy dziecka przed urazem.

W pozycji pionowej, gdy na przemian będziemy opierać stopy dziecka

0    podłoże, uzyskamy naprzemienne przygięcie kończyny w stawie kolanowym

1    biodrowym, co sprawia wrażenie chodu. Odruch wyżej opisany nazywamy chodem automatycznym.

Odruchy chwytne z kończyn uzyskujemy, kładąc palec na wewnętrznej powierzchni dłoni i prowokując dziecko do zgięcia palców dłoni, podobnie z palcami stopy.

Drażniąc wewnętrzną powierzchnię podudzia lewego prowokujemy noworodka do przywiedzenia i wyprostowania prawej kończyny dolnej - to odruch skrzyżowanego wyprostu.

Jeśli palcem dotkniemy powierzchni stopy od pięty w kierunku palców to uzyskamy ruch wachlarzowy palców stopy, charakterystyczny dla objawu Babińskiego. Odruch ten u noworodków występuje fizjologicznie (jest prawidłowy), u starszych dzieci stanowi objaw uszkodzenia układu nerwowego.

Przy odwracaniu głowy na bok możemy także u noworodków obserwować odruch toniczny szyjny asymetryczny, polegający na wyproście kończymy

po tej stronie, w którą zwrócona jest twarz dziecka i zgięciu kończyny przeciwnej (w stronę której zwrócona jest potylica).

Odruch toniczny szyjny symetryczny obserwuje się u starszych dzieci; polega on na przyginaniu obu kończyn górnych, gdy dziecko przygina głowę do klatki piersiowej, oraz na ich prostowaniu, gdy głowa jest odgięta ku tyłowi.

Razem z oceną odruchów wykonuje się ocenę napięcia mięśniowego. Należy dopilnować, by noworodek, u którego oceniamy napięcie mięśniowe miał głowę ustawioną w osi ciała, symetrycznie.

Sprawdzając odruchy noworodkowe, należy pamiętać o asekurowaniu głowy

 

Podobne prace

Do góry