Ocena brak

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Wyścig zbrojeń. Ekspansja w kosmosie

Autor /Dytrych Dodano /08.05.2012

 

4 X 1957 r. ZSRR wystrzelił w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, podjął udane eksperymenty rakietowe i dysponował niebawem rakietami balis­tycznymi o globalnym zasięgu. W 1961 roku w kosmosie pojawił się pierwszy kosmonauta - Jurij Gagarin. Amerykanie byli nieco opóźnieni, ale już w 1969 r. wyprzedzili konkurentów lądując na Księżycu. Wyścig zbrojeń obejmował za­równo budowę ogromnej ilości czołgów i samolotów, jak i okrętów wojennych.

ZSRR posiadał dużą przewagę liczebną w zakresie broni podwodnej, także atomowych okrętów podwodnych. Amerykanie zrekompensowali to zainstalo­waniem na nich skutecznych stosunkowo rakiet „Trident". Wyścig zbrojeń dotyczył także badań atomowych. Na początku lat 60-tych uczeni alarmowali, że kontynuowanie prób z bombami wodorowymi może mieć nieobliczalne następstwa.

Podczas kolejnych kryzysów międzynarodowych ZSRR eksplodo­wał olbrzymie bomby „H" o mocy sięgającej (eksplozja na Nowej Ziemi we wrześniu 1961 r.) być może nawet do 100 megaton. Dopiero układ moskiewski (lipiec 1963) o zakazie prób z bronią jądrową w powietrzu i pod wodą (nie podpisany jednak przez Francję i ChRL) oznaczał przerwanie tego zgubnego wyścigu. Później podpisano także układ o nieproliferacji broni jądrowej.

Nieste­ty, poza 5 mocarstwami w następnych dziesięcioleciach dalsze kraje (Izrael, Indie, RPA) wyprodukowały broń atomową, bądź są bliskie jej uzyskania (Irak, KRL-D, Pakistan, Brazylia, Argentyna).

Podobne prace

Do góry