Ocena brak

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Prezydentura Kennedy'ego

Autor /Dytrych Dodano /08.05.2012

 

W 1960 r. w szranki wyborcze stanęli z ramienia republikanów wiceprezydent Richard Nixon, z ramienia demokratów senator John Fitzgerald Kennedy. Ken-nedy pochodził z bogatej, irlandzkiej rodziny katolickiej ze Wschodniego Wyb rzeza. Jego ojciec, Joseph Kennedy, był niegdyś ambasadorem w Londynie.

Brat Johna, Robert, był za jego czasów wybitnym politykiem demokratycznym i pro­kuratorem generalnym, zginął z ręki zamachowca w czasie kampanii prezyden­ckiej w 1968 r., w której był pewnym faworytem. John Kennedy obiecywał społeczeństwu amerykańskiemu politykę „nowych rubieży", postęp społeczny, emancypację Murzynów i mas plebejskich, nowe inicjatywy w polityce zagra­nicznej. Wygrał z Nixonem przewagą 100 tyś. głosów.

Prezydentura Kennedy'ego nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Sytuacja międzynarodowa znacznie pogorszyła się choć Kennedy potrafił nie dopuścić do wybuchu wojny światowej podczas kryzysu kubańskiego (1962). Coraz ostrzej­sze konflikty rasowe niszczyły więzi łączące społeczeństwo amerykańskie.

Na­tarczywa w swych żądaniach strona murzyńska przeszła do ofensywy. Za czasów prezydenta Johnsona po miastach Ameryki przeszła fala murzyńskich rebelii i rozruchów. Postęp w kwestii rasowej przyniosły dopiero lata 70-te.

Do góry