Ocena brak

OCAŃA, osada w środk. Hiszpanii (Kastylia)

Autor /Bartosz123 Dodano /13.06.2013

Gdzie 19 XI 1809 doszło do zwycięskiej dla Francuzów bitwy z Hiszpanami. Kiedy Wellington po starciu pod Talaverą wycofał się do Portugalii, junta centralna w Sewilli nakazała gen. Juanowi Areizadze, aby uderzył na Madryt. W początkach XI 1809 wyruszył on z gór Sierra Morena na czele Armii Centrum i dotarł do miasteczka La Guardia k. Aran-juez, na płd. od Madrytu.

Zatrzymał się tu jednak przez trzy dni, dając tym samym Soultowi czas na ściągnięcie dodatkowych wojsk Victora i Sebas-tianiego. Kiedy Hiszpanie zorientowali się, że nadchodzi armia franc., zaczęli pospiesznie się cofać. Francuzi przekroczyli rz. Tag i dopadli przeciwnika pod O. W bitwie tej starły się ze sobą przede wszystkim duże oddziały kaw.

Odznaczyła się tu poi. dyw. Ks. Warszawskiego (p. 4, 7 i 9), a także p. poi. lansjerów. Hiszpanie stracili 4 tys. zabitych i rannych oraz 15 tys. jeńców. Straty franc. ocenia się na 2 tys. Klęska armii gen. Areizagi otworzyła Francuzom drogę do Andaluzji, gdzie wkroczyli w początkach 1810.

Podobne prace

Do góry